7 najlepszych prezentów komunijnych + gratis do pobrania.
Zastanawiasz się, co kupić na Pierwszą Komunię Świętą swojego dziecka, wnuka czy chrześniaka? Jaki prezent wybrać dla chłopca, a jaki dla dziewczynki? Wybór podarunku komunijnego to niełatwa sprawa – powinien być wyjątkowy i wartościowy, a zarazem adekwatny do budżetu, jaki posiadasz.
Co zatem podarować na Pierwszą Komunię Świętą? Sprawdź najlepsze prezenty komunijne w 2024 roku. Na koniec przygotowaliśmy niespodziankę do pobrania dla Twojego dziecka, która z pewnością przyda się przed uroczystością!
Prezent na Komunię – na co zwrócić uwagę?
Pierwsze przyjęcie Komunii Świętej to ważne wydarzenie w życiu każdego małego katolika. Zgodnie z tradycją, z okazji przyjęcia sakramentu Eucharystii najbliżsi obdarowują dziecko różnymi podarunkami.
Pierwotnie prezenty komunijne odnosiły się przede wszystkim do wiary. Miały przypominać o ważnym wydarzeniu, a ich rola była symboliczna. Od lat obserwuje się jednak trend obdarowywania dzieci wszelkiego rodzaju elektroniką i drogimi gadżetami. Prezenty przestają być dodatkiem w dniu Komunii Świętej, a zaczynają być… celem samym w sobie.
Dziecko, mając w perspektywie otrzymanie nowego telefonu czy elektrycznej deskorolki, nie będzie w stanie skupić się na duchowych przeżyciach. Cały sakrament stanie się wyłącznie pretekstem do otrzymania prezentu – ceremonią, którą trzeba „zaliczyć”, żeby przejść do bardziej interesujących rzeczy.
Na szczęście masz szansę, aby temu zapobiec, wybierając prezent na Komunię Świętą, który znaczy coś więcej. Prezent ciekawy i oryginalny, który będzie przypominał o tym wyjątkowym dniu, równocześnie nie odwracając uwagi od tego, co najistotniejsze.
Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy ranking najlepszych prezentów na Komunię Świętą, dzięki któremu znajdziesz idealny prezent dla dziecka, które chcesz obdarować!
Prezenty komunijne – 7 pomysłów
Dobrze wybrany prezent komunijny to pamiątka, która będzie przywodzić na myśl tę wyjątkową uroczystość przez lata. To również przedmiot przypominający dziecku o obdarowującym – mamie, tacie, babci, dziadku, cioci, chrzestnym czy innej bliskiej osobie. Oto nasze propozycje:
1. Pismo Święte na Komunię
Biblia to prezent, który bardziej niż cokolwiek innego podkreśla duchowy charakter uroczystości. Jaka Biblia na Komunię będzie najlepsza?
Jeśli wiesz, że dziecko nie ma jeszcze własnego pełnego tekstu Pisma Świętego, postaw na klasyczną Biblię. To prezent na całe życie! Pamiętaj jednak, że nie każde wydanie Biblii będzie tak samo przejrzyste i zrozumiałe dla dziecka. Warto postawić tu na najnowszy przekład z języków oryginalnych, dostosowany do języka naszych czasów.
Świetnie sprawdzi się tu Biblia „z rybką”, którą wzbogacono o pomoce pomagające dziecku zrozumieć słowo Boże – dwa kolorowe dodatki z wprowadzeniem w lekturę Biblii i atlasem biblijnym, wskazówki, jak czytać i modlić się słowem Bożym, a także plan lektury Biblii w 365 dni, pozwalający na zaplanowanie przeczytania Pisma Świętego w ciągu roku. Biblię „z rybką” kupisz także w wersji z obwolutą dedykowaną na dzień Pierwszej Komunii Świętej.
Kupując Biblię na Komunię, możesz również wybrać nowoczesne rozwiązania. Młodym czytelnikom z pewnością przypadną różne wydania Pisma Świętego dla dzieci, np. „Biblia” opracowana przez ks. Bogusława Zemana SSP, „Pismo Święte dla dzieci” bp. Antoniego Długosza, „Ilustrowana Biblia Rodzinna” czy „Biblia Młodych” Youcat. Doskonałym wyborem będzie również Biblia w komiksie, która zainteresuje nawet dzieci niechętne do czytania.
2. Pamiątka I Komunii Świętej
Pamiątka Komunii Świętej to doskonała alternatywa dla klasycznej kartki na Komunię. To książeczka, w której oprócz życzeń dziecko znajdzie inspirujące cytaty, teksty modlitw, miejsce na wklejenie zdjęć z uroczystości i zapisanie najważniejszych informacji. Taki prezent stanie się pamiątką na lata, do której dziecko będzie wracać z sentymentem. To doskonały pomysł np. na prezent od chrzestnego lub prezent od chrzestnej na Komunię.
Wybierając Pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej, warto postawić na nowoczesne, dopracowane graficznie rozwiązania, takie jak np. książeczka „Niezwykła Uczta” czy „Sakrament miłości”. W każdej z nich znajduje się miejsce na dedykację oraz wklejona koperta.
Jeśli chcesz, aby album pierwszokomunijny był bardziej spersonalizowany, wybierz Pamiątkę Pierwszej Komunii dla chłopca – „Jestem gotowy, mój Jezu” lub Pamiątkę Pierwszej Komunii dla dziewczynki – Jestem gotowa, mój Jezu.
3. Modlitewnik na Komunię
Modlitewnik to również klasyczny i przydatny prezent na Komunię, który pomoże dziecku w nauce modlitw i w zrozumieniu ważnych prawd wiary. Najczęstszym wyborem są tu modlitewniki dedykowane specjalnie na tę uroczystość, np. modlitewnik „Modlę się do Ciebie, Jezu” w wersji białej lub bordowej.
Świetnie sprawdzą się tu również różnego rodzaju modlitewniki dla dzieci, takie jak np. „Mały mszalik”, w którym dziecko znajdzie przebieg Mszy Świętej, „Modlitwy dla dzieci”, „Modlitwy na różne okazje” czy „Modlitwa dzieci” bp. Antoniego Długosza.
4. Kartka z życzeniami na Komunię
Nie wszystkie prezenty komunijne muszą być duże i kosztowne. W roli symbolicznego upominku doskonale sprawdzi się kartka na Komunię – podarunek uniwersalny, symboliczny i szczery. Taka kartka może być prezentem samym w sobie lub dodatkiem do prezentu komunijnego.
Warto skorzystać tu z serii karnetów, które prezentujemy pod nazwą „Przyjdź, Panie Jezu”. To eleganckie kartki ze złoceniami, które staną się dla dziecka cenną pamiątką. Wewnątrz każdego karnetu zamieszczono inny, oryginalny tekst nawiązujący do wagi tego wydarzenia.
5. Książka na Komunię
Doskonałym prezentem na Komunię są również książki opracowane specjalnie z myślą o dzieciach. Taki prezent rozwinie zainteresowania dziecka i zachęci je do poznawania świata. Wybierając książkę na Komunię, warto dostosować ją do zainteresowań młodego człowieka.
Dla dociekliwych dzieci, które lubią przygody i detektywistyczne zagadki, polecamy książkę Skąd wiemy, że Jezus istniał naprawdę? To fascynująca podróż śladami Jezusa, wzbogacona o liczne ilustracje źródeł historycznych, starożytnych rękopisów, map i dokumentów dotyczących życia Jezusa i Jego drogi przez Izrael ponad 2000 lat temu. Trafnym wyborem będzie tu również “Biblia młodego detektywa”.
Dziecko, które woli książki obrazkowe, niż książki do czytania, z pewnością ucieszy album rozwijający spostrzegawczość „Bohaterowie Biblii”. To książka na zasadzie „poszukaj i znajdź”, opowiadająca historię Noego, Mojżesza, Dawida, królowej Estery, Maryi i Józefa, Jezusa, ubogiej wdowy oraz Pawła Apostoła za pomocą barwnych ilustracji z mnóstwem szczegółów.
Dla chłopców i dziewczynek lubiących wierszyki i opowieści polecamy „Od A do Żet” ks. Jana Twardowskiego, a także inne książki z bajkami, np. „Przygody słonika Bombika”, Opowieści pełne treści lub Świetliki miłosierdzia.
6. Gra na Komunię
Chcesz, żeby prezent komunijny zainteresował dziecko na dłużej? Postaw na gry, które pozwolą mu nie tylko ciekawie i miło spędzić czas, ale też poznać ważne informacje związane z wiarą.
Dobrym wyborem będą tu gry karciane, oferujące kilka opcji rozgrywki, np. „Stary Testament”, Nowy Testament, „Mali bohaterowie Biblii” czy „Zbroja Boża” lub planszówki, np. gra Poznajemy rok liturgiczny. Dziecko woli gry komputerowe? Podaruj mu gry, dzięki którym dowie się czegoś o Biblii, np. Noe, przyjaciel Boga lub Dawid, pasterz, który został królem.
Sezon komunijny za pasem – wybierz więc prezent na tę okazję, by nie zastanawiać się na ostatnią chwilę, co kupić.
Na koniec mamy dla Ciebie prezent do pobrania, który przyda się każdemu dziecku przygotowującemu się do Pierwszej Komunii Świętej – modlitwę i rachunek sumienia opracowany specjalnie dla dzieci. Wystarczy wydrukować i zapoznać się. Przygotowanie do spowiedzi stanie się o wiele łatwiejsze!