Czy powinieneś znać imię swojego Anioła Stróża?

Przełom września i października to czas szczególnego uświadamiania sobie obecności aniołów w naszym życiu. Przypominają nam o tym dwa ważne dni - 29 września, kiedy to obchodzimy święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, oraz 2 października - wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Warto w tym czasie mocniej zaangażować się w kult aniołów, którzy zostali wysłani przez Boga, by nas chronić i prowadzić do nieba. Niestety, zainteresowanie aniołami przybiera czasem nadmiernie wybujałą formę, wiążącą się z duchowymi zagrożeniami. Jak ich uniknąć?
Imię Anioła Stróża. Pomoc, ciekawostka czy zagrożenie?
Obecność aniołów w życiu człowieka to ogromny dar od Boga, który jednak nie zawsze zostaje wykorzystany w dobry sposób. W ezoterycznych pismach czy portalach można znaleźć wiele niewiarygodnych wręcz informacji o aniołach: ich prywatnym życiu, związkach z kartami tarota, amuletami, talizmanami czy znakami zodiaku. Takie informacje rozsądny chrześcijanin z miejsca odrzuci, jednak jak sprawa ma się z kwestią odkrywania imienia własnego Anioła Stróża? Czy powinniśmy ulegać modzie na takie działania?
W relacjach między ludźmi poznanie imienia drugiej osoby wydaje się czymś oczywistym nawet przy powierzchownej relacji. Od tego zaczynamy przecież każdą znajomość. Pogłębianie swojej więzi z Aniołem Stróżem znacznie różni się jednak od budowania relacji z drugim człowiekiem. Między ludźmi istnieje ontologiczna (bytowa) równość. Nie ma jej jednak między człowiekiem a bytem duchowym, jakim jest anioł. Ma to przełożenie na relacje między ludźmi i aniołami. Choć w naszej, ludzkiej rzeczywistości chęć nazywania wszystkiego po imieniu jest czymś zupełnie normalnym, nie powinniśmy przenosić tego działania na płaszczyznę duchową. Dlaczego?
Próba odkrycia, jak ma na imię Anioł Stróż lub samodzielnego nadania mu imienia może nieść za sobą poważne konsekwencje duchowe. Znamy imiona wyłącznie trzech istot anielskich - Rafała, Michała i Gabriela. Bóg ujawnił nam je na kartach Pisma Świętego, a każde z nich wiąże się bezpośrednio z zadaniem, jakie spełniał Boży wysłannik. Poznanie misji i imienia danego anioła należy więc do Boga - nie do nas.
Nadawanie imion aniołom byłoby więc postawieniem się człowieka na miejscu Boga i świadczyłoby o niezdrowej ciekawości czy też próbie podporządkowania sobie swojego anioła stróża.
Jasno wypowiada się w tej kwestii „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”:
“Pobożność ludowa dotycząca czci aniołów, która jest słuszna i zbawienna, może jednak ulegać pewnym dewiacjom, np. wtedy gdy: [...] sprawy życia codziennego traktuje się w sposób schematyczny i uproszczony, prawie infantylny, przypisując Złemu nawet najmniejsze przeciwności, a Aniołowi Stróżowi sukcesy, co ma niewiele wspólnego z rozwojem człowieka na drodze dojrzałości w Chrystusie. Należy też odrzucić zwyczaj nadawania aniołom szczególnych imion, z wyjątkiem imion Michała, Gabriela i Rafała, które występują w Piśmie Świętym.”
(Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii, 17.12.2001, pkt. 217)
Z całą pewnością Anioł Stróż każdego człowieka posiada jakieś imię, jednak jest ono tajemnicze i takim powinno zostać. Poprzestańmy na tym, co o aniołach mówi Biblia i nie ulegajmy niezdrowej fantazji. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy obawiać się modlitwy do Anioła Stróża i próśb skierowanych do Boga za jego pośrednictwem. Jak zatem dbać o relację z aniołami w codziennym życiu?
Z aniołami na co dzień. Jak się z nimi zaprzyjaźnić?
Szukając inspiracji do budowania swojej relacji z Aniołem Stróżem, warto sięgnąć do pism o. Pio. Ten święty z Pietrelciny miał fantastyczną relację ze swoim aniołem, który był dla niego przyjacielem, tłumaczem, posłańcem, a nawet… budzikiem. Oto jak o. Pio mówi o dbaniu o relację ze swoim aniołem w liście do jednej ze swoich córek duchowych:
“Zaklinam Cię: nie zapominaj nigdy o tym niewidocznym towarzyszu, który jest stale obecny, nieustannie wsłuchuje się w nas i jest gotowy pocieszać. Co za wspaniała bliskość! Co za szczęśliwe towarzystwo! Gdybyśmy tylko byli w stanie objąć je rozumem! Trzymaj go zawsze przed oczami duszy. Wspominaj często jego obecność, dziękuj mu, zanoś do niego swe modły i nieprzerwanie podtrzymuj dobrą z nim relację.”
Z tego fragmentu warto wyciągnąć 4 praktyczne wskazówki - trzymaj się ich, by Twoja relacja z aniołem stróżem była zawsze żywa:
● Wspominaj często jego obecność
Nie zapominaj o tym, że nigdy nie jesteś sam. Twój Anioł Stróż wciąż ci towarzyszy, możesz otworzyć przed nim serce zawsze, gdy tego potrzebujesz. Jest z Tobą w chwilach smutku i radości.
Dobrze jest przypominać sobie na co dzień o tej anielskiej obecności, otaczając się drobiazgami, dzięki którym myśl o aniołach będzie stale obecna w Twoim sercu.
Postaw na biurku codziennik “Z aniołami przez cały rok”, pomagający rozpocząć każdy poranek z inspirującym cytatem o aniołach, który może stać się Twoją myślą przewodnią na cały dzień.
Miej blisko siebie anielskie wizerunki - chociażby te z karnetów z serii “Z Aniołami” czy zakładek “Anioły” - one pomogą Ci zachować spokój i pogodę ducha.
Włóż do torebki małą książeczkę o aniołach, do której zajrzysz w dogodnej chwili, np. “Módl się często do Aniołów”, “Niech Cię strzegą Aniołowie”, “Zaprzyjaźnij się z Aniołami”, “Powierz swoje troski Aniołom”. Z takich drobnostek - pozornie nieistotnych - składa się całe nasze życie, dlatego warto otaczać swoją duszę pięknymi duchowymi drobiazgami.
● Dziękuj mu
“Jakże wielką pociechą jest posiadanie ducha, który od łona matki do grobu nie opuszcza nas ani na moment!” - pisał o. Pio.
Wdzięczność za anielską obecność pomaga utrzymać nasze serca we właściwej relacji z tymi Bożymi posłannikami. Gdy skupiasz się bardziej na dziękczynieniu niż pragnieniach, jesteś szczęśliwszy, a Twoja perspektywa zmienia się na lepsze. Szukaj więc słów dziękczynienia zarówno w swoim sercu, jak i w różnorakich modlitewnikach, np. “Z Aniołem Stróżem przez życie”.
● Módl się do niego
Modlitwy do aniołów mają potężną moc. Zwracaj się codziennie do Anioła Stróża, który jest Twoim przyjacielem, orędownikiem i obrońcą.
Doskonałą pomocą będą tu poręczne modlitewniki, takie jak np. “Mój Anioł Stróż” czy “Anioł Stróż”. Powierzaj swoje modlitwy również trzem aniołom, których imiona znamy - Michałowi, Rafałowi i Gabrielowi. Pomocna będzie tu książeczka “Nowenna do św. Michała Archanioła z góry Gargano” oraz seria nowenn i modlitw do Archaniołów.
● Nieprzerwanie podtrzymuj dobrą z nim relację
Osiągnięcie prawdziwie dojrzałej relacji z aniołami, zwłaszcza z własnym Aniołem Stróżem, jest możliwe - wystarczy tylko właściwie do niej podejść.
O. Hubert van Dijk ORC w swojej książce “Mój anioł i ja” proponuje naukę siedmiu kroków, umożliwiających lepsze poznanie tego niewidzialnego przyjaciela danego Ci przez Boga. Książkę uzupełniają piękne modlitwy do anielskich Opiekunów, które pomogą Ci nawiązać bliższą relację ze swoim Aniołem Stróżem i powierzyć Mu swoje sprawy. Taka lektura to świetna pomoc w nieustannym podtrzymywaniu relacji ze swoim anielskim przyjacielem.
Warto pamiętać również, że Aniołowie Pańscy troszczą się nie tylko o ludzi, ale także o ich domostwa. Z tego względu dobrze modlić się do Anioła Stróża, aby strzegł ogniska rodzinnej miłości, zachował dom w bezpieczeństwie, a przede wszystkim przemieniał go w Kościół domowy, w którym każda chwila staje się pieśnią chwały Trójcy Przenajświętszej. Modlitwy, które idealnie sprawdzą się w tym celu, znajdziesz w książeczce “Modlitwy do Anioła Stróża naszej rodziny”.
Dbając o swoją rodzinę, nie zapomnij wesprzeć najmłodszych jej członków w budowaniu relacji z Aniołem Stróżem. Dzieci bardzo szybko uświadamiają sobie anielską obecność w swoim życiu, a modlitwa do Anioła Stróża to zwykle jedna z pierwszych, jakie poznają i uczą się na pamięć. Aby przybliżyć najmłodszym anielską tematykę, sięgnij po książeczki przygotowane specjalnie dla nich, np. te autorstwa znanej i lubianej autorki książek, wierszy, bajek i opowiadań dla dzieci, Beaty Kołodziej - “Anioł przyjaciel”, “Anioł Stróż” czy “Mój przyjaciel Anioł Stróż”.
Znajdź miejsce i czas
Co jeszcze możesz zrobić, by zaprzyjaźnić się ze swoim Aniołem Stróżem i usłyszeć jego głos w codziennym życiu? Pamiętaj, że aniołowie mogą komunikować się z nami, działając na naszą wyobraźnię, dając nam to, co nazywamy natchnieniami. Aby było to możliwe, potrzeba jednak wewnętrznej ciszy, przestrzeni, dzięki której masz szansę dostrzec anielski komunikat. Znajdź miejsce i czas, wyłącz telefon i daj sobie choćby 10 minut, aby przyjrzeć się swoim myślom, złapać oddech. Może już wtedy uchwycisz coś, co chce Ci przekazać Twój anioł?
Na koniec mam dla Ciebie prezent: piękną grafikę z modlitwą do Anioła Stróża z wersji dla dzieci i dla dorosłych. Wydrukuj ją i powieś w widocznym miejscu, by codziennie przypominała Ci o Twoim anielskim przewodniku!