Skontaktuj się z nami : 34 372 34 29 lub 605 313 543,Nasze aplikacje:Pismo Święte z komentarzem Nowenna Pompejańska
Ernest Bryll

Ernest Bryll

Ernest Bryll - jeden z najwybitniejszych poetów drugiej połowy XX wieku, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz, krytyk filmowy i dyplomata.

Urodził się 1 marca 1935 w Warszawie, w rodzinie chłopskiej. Wychowywał się w Komorowie Starym oraz w Gdyni. W czasie okupacji był Zawiszakiem – członkiem najmłodszej drużyny Szarych Szeregów. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz studium wiedzy filmowej przy Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.

Jego pierwszy tomik wierszy, Wigilie wariata, został wydany w 1958 r. Teksty piosenek pisał od 1965 r. dla m.in. takich wykonawców jak Krystyna Prońko, Urszula Sipińska, Michał Bajor, Marek Grechuta czy Myslovitz. Współpracował z wieloma kompozytorami, m.in. Katarzyną Gärtner, Włodzimierzem Korczem, Januszem Krukiem, Czesławem Niemenem. Wraz z Wojciechem Trzcińskim stworzył niezapomniany musical „Kolęda nocka”, którego premiera odbyła się 18 grudnia 1980 w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Był laureatem szeregu nagród literackich, m.in.: Nagrody Czerwonej Róży (1961), Nagrody im. W. Broniewskiego w dziedzinie poezji (1964), Nagrody im. Stanisława Piętaka za tom poezji „Mazowsze” (1968).

Zawsze był człowiekiem głęboko wierzącym, a wiara była u niego mocno powiązania z tożsamością narodową i patriotyzmem. Jego dorobek literacki, będący rodzajem osobistego wyznania, poprzez które zwierzał się czytelnikowi z własnych przemyśleń, zadumy nad światem, obejmuje również lirykę religijną, która stanowi dyskretny, jednak istotny element jego twórczości.

Prywatnie - mąż Małgorzaty Goraj, z którą miał syna i dwie córki. Zmarł 16 marca 2024 r., w domu, w obecności najbliższych

 

Nakładem Edycji Świętego Pawła zostały wydane następujące tytuły:

 

Ustaw kierunek malejący
 1. Ma się ku wieczorowi
  Ocena:
  0%
  Ma się ku wieczorowi
  49,95 zł
 2. Image test
  Ocena:
  0%
  Szara godzina
  39,95 zł
 3. Image test
  Ocena:
  0%
  Zapiski
  39,95 zł
 4. Image test
  Ocena:
  0%
  Zejdźmy się jak na Wilię
  29,95 zł
 5. Image test
  Ocena:
  0%
  Golgota Jasnogórska
  29,95 zł
 6. Image test
  Ocena:
  0%
  Ernest Bryll. Jasność Narodzenia
  34,95 zł
Ustaw kierunek malejący