Jak dobrze wykorzystać okres Wielkiego Postu? W końcu te 40 dni to przygotowanie do największego święta chrześcijan. Otaczający świat nie wspiera jednak w duchowym przeżywaniu tego czasu. W sklepach już zagościły wielkanocne zajączki, koszyczki i inne ozdoby, sugerujące, że czyste mieszkanie, pyszne potrawy i dekoracje to najważniejsze elementy świąt. Te zewnętrzne znaki nie wystarczą, abyśmy jako chrześcijanie dobrze przeżyli wielkanocny czas.
Liturgia Wielkiego Postu oraz Triduum Paschalnego daje wiele okazji, by zatrzymać się i zastanowić nad sensem świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Jednak samo uczestnictwo w nabożeństwach, takich jak gorzkie żale czy droga krzyżowa to za mało, by przygotować się wystarczająco na tę uroczystość. Potrzeba głębszego zaangażowania, osobistej pracy nad sobą, dzięki której nie zmarnujemy tych 40 dni, a w Święte Triduum rozpoczynające się Liturgią Wielkiego Czwartku wejdziemy z poczuciem przybliżenia się do Boga i do człowieka. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
Dlaczego Wielki Post jest tak ważny?
Wielkanoc to szczególne święta, związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa. To wydarzenia, które są fundamentem Kościoła i wiary każdego chrześcijanina. Są najważniejsze w całym roku – dlatego domagają się specjalnego przygotowania, by móc właściwie je przeżyć. Nie wystarczy zwykłe przygotowanie, zwykły post. Potrzeba Wielkiego Postu – czasu, który odmieni serce i przygotuje na spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym.
Trzy filary Wielkiego Postu
Modlitwa, post, jałmużna – brzmią prosto, jednak nie zawsze są takie oczywiste w codziennym życiu. By móc je zrealizować, trzeba najpierw zrozumieć ich istotę.
Modlitwa
Modlitwa to okazja do rozmowy z Bogiem, o którą warto szczególnie zadbać w okresie Wielkiego Postu. Aby przynosiła owoce, musi być systematyczna i pełna skupienia. Warto zadbać tu o odpowiedni czas, wyłączyć komputer, telefon i uwolnić się od innych rozpraszaczy. Te z pozoru drobne zabiegi umożliwią pełniejsze przeżywanie modlitwy i faktyczne przybliżenie do Boga.
Warto podejść do modlitwy kreatywnie i skorzystać z pomocy, które pomogą znaleźć odpowiednie słowa, zmobilizują do codziennego spotkania z Bogiem i pomogą dobrze je przeżyć. Świetnie sprawdzi się tu książka “40 dni + ze Słowem Bożym”, będąca swoistym duchowym przewodnikiem po całym Wielkim Poście. Znajdziesz w niej Ewangelie z dnia, rozważania i teksty modlitw w pięknej, zachęcającej oprawie graficznej.
Dobrym wyborem będą również komentarze do codziennych czytań, np. “Biblia w liturgii Mszy Świętej“ lub “Komentarze do codziennej liturgii słowa”, które pozwolą lepiej zrozumieć słowo Boże i odnieść je do swojego życia. Dzięki takim motywatorom praca nad sobą nie będzie ciężarem, ale ciekawą przygodą, przeżyciem, wyzwaniem, wzbudzającym nie przygnębienie, ale nawet lekką ekscytację.
Post
Post to nie tylko wyrzeczenie, ale też refleksja, gdzie w moim życiu brakuje Boga i realizacji Jego przykazań. Warto nie ograniczać się tu do rezygnacji z niektórych potraw, ale dostrzec własne słabości i właśnie wśród nich wybrać swoje wyrzeczenia. Może będzie to skończenie z przeglądaniem niektórych portali internetowych, a może wyzwanie codziennego wstawania 10 minut wcześniej, by znaleźć czas na modlitwę?
Jałmużna
Dawanie jałmużny niektórym kojarzy się wyłącznie z finansowym wsparciem ubogich. I choć nie można zapominać o tej formie, warto uświadomić sobie, że jałmużna to dawanie czegoś od siebie w szerokim tego słowa znaczeniu. Można ofiarować swój czas – spotkać się z potrzebującymi, odwiedzić starszych. Odezwać się do tych, z którymi jesteśmy w konflikcie, i wyciągnąć rękę do pojednania. Warto też dzielić się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem, pomagając i doradzając tam, gdzie jesteśmy potrzebni.
Wielki Post – o czym należy pamiętać
Pierwsze i najważniejsze – skoncentrujmy się na Chrystusie. To On jest najważniejszy w Wielkim Poście, który ma być czasem budowania relacji z Nim i Bogiem Ojcem. Kiedy uświadomimy sobie ten cel, dużo łatwiej będzie nam podejmować różnego rodzaju praktyki i postanowienia prowadzące do Niego.
Jakie praktyki warto i należy podjąć? Skorzystaj z poniższej listy, by dobrze zaplanować nadchodzące 40 dni:
 
 • wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu,
 • regularna lektura Pisma Świętego,
 • udział w rekolekcjach wielkopostnych,
 • codzienna modlitwa,
 • unikanie uczestnictwa w hucznych zabawach,
 • udział w modlitwie wspólnotowej, np. podczas nabożeństw gorzkich żali i drogi krzyżowej,
 • zwrócenie większej uwagi na potrzeby innych i pomoc im,
 • korzystanie ze spowiedzi,
 • rezygnacja z używek,
 • podejmowanie własnych, osobistych postanowień.
Powyższe praktyki przypominają, że pierwszym działającym w naszym życiu ma być Bóg. To On jest w stanie skutecznie kierować naszym życiem i wyprowadzić z ewentualnych zagubień. Realizując postanowienia, tworzymy przestrzeń, która pozwoli pogłębić więź z Tym, który jest źródłem wszelkiego dobra, piękna i harmonii w świecie.
Odnajdywanie Boga w Wielkim Poście – praktyczne pomoce
Rady dotyczące Wielkiego Postu brzmią pięknie, jednak zastosowanie ich w codziennym życiu zwykle nie jest takie proste. Nawet jeśli zmobilizujemy się do codziennej modlitwy i refleksji, gdy już usiądziemy, możemy poczuć pustkę w głowie. Wyciszenie jest bardzo dobre, jednak w wielu sytuacjach potrzebujemy przewodnika – dobrej lektury, który może pomóc nam ubogacić się wewnętrznie i wskazać drogę w dobrym kierunku.
 
 • Wielkopostny przewodnik
  Wspaniałym przewodnikiem jest wspomniana wcześniej książka “40 dni + ze Słowem Bożym”, dzięki której zyskamy jasno wytyczony, gotowy plan pracy ze słowem Bożym na cały Wielki Post.
 • Rozważania drogi krzyżowej
  Korzystajmy z licznych opracowań, ułatwiających głębsze przeżycie tego nabożeństwa. Mogą to być teksty świętych, np. “Droga krzyżowa z bł. Anielą Salawą” czy “Droga krzyżowa ze św. Faustyną”. Warto sięgnąć również po rozważania stworzone z myślą o szczególnych potrzebach, np. “Droga krzyżowa z modlitwą o przebaczenie”, “Za Tobą do pełni życia. Droga krzyżowa dla poszukujących” lub “Droga krzyżowa” z modlitwą o wewnętrzne uzdrowienie zranień. Tematyczne przemyślenia pozwolą rozważyć cierpienie Jezusa i odnieść je do własnych przeżyć i potrzeb.
 • Pomoc w spowiedzi
  Jeden z najistotniejszych momentów w czasie Wielkiego Postu to spowiedź. Przygotowanie do spowiedzi będzie znacznie łatwiejsze, gdy sięgniemy po gotowe propozycje książkowe zawierające wskazówki, jak krok po kroku zrobić dobrze i owocnie rachunek sumienia. Świetnym wyborem będzie tu “Kiedy serce nas oskarża” lub “Youcat spowiedź” – książka sprawdzająca się nie tylko dla młodych, wprowadzająca w niesamowity świat spotkania z Bogiem bogatym w miłosierdzie. Najlepszą motywacją do spowiedzi są niejednokrotnie świadectwa innych, którzy dzięki niej całkowicie zmienili swoje życie i są szczęśliwi. Takie wyznania znajdziemy np. w książce byłej modelki, Ani Golędzinowskiej “Jestem grzesznikiem. Na spowiedź nigdy nie jest za wcześnie”.
 • Muzyka
  Przed świętami Bożego Narodzenia często wspomina się o tym, by „poczuć” atmosferę świąt. W Wielkim Poście również nie musisz rezygnować z emocji. W wielkopostnych refleksjach może pomóc odpowiednio dobrana muzyka, która poruszy serce, a nawet stanie się modlitwą samą w sobie. Wymowne rozważania znajdują się na płycie “Golgota Jasnogórska”, opartej na poemacie pasyjnym Ernesta Brylla. W głęboką zadumę wprowadzą również “Pieśni postne” – tradycyjne pieśni pasyjne w wykonaniu Antoniny Krzysztoń.
Jak przygotować dzieci do Wielkanocy?
Każdy, kto ma dzieci, wie, że ich przygotowanie do Wielkanocy to kolejne wyzwanie. Adwent przebiega zwykle o wiele łatwiej – wystarczy dobrze skonstruowany kalendarz adwentowy, a atmosfera wywołana czasem oczekiwania na choinkę, szopkę i prezenty buduje się sama. W czasie Wielkiego Postu trzeba wykazać się większą kreatywnością.
Warto stworzyć wraz z dziećmi „Mapę Wielkiego Postu”, na której zaznaczycie najważniejsze wydarzenia i miejsca związane z tym okresem. Można też zaznaczyć na niej dodatkowe aktywności, które będziemy wykonywać z dzieckiem od Środy Popielcowej aż do Wielkanocy. Tak stworzona mapa może stać się corocznym towarzyszem Wielkiego Postu.
Dobrze sprawdzą się również wszelkie inne pomoce. Może to być np. wielkopostna skarbonka, do której będziecie zbierać oszczędności dla potrzebujących, kalendarz wielkopostny z samodzielnie wymyślonymi zadaniami, wyklejanka dobrych uczynków, na której będziecie zaznaczać każdy dobry uczynek np. z pomocą naklejonego kwiatuszka lub serduszka. Wypełnianie drobnych zadań uświadomi dzieciom, że Wielkanoc już blisko.
W wielkanocnych przygotowaniach przydadzą się również gotowe pomoce. Młodsze dzieci warto zachęcić do kolorowania książeczek, np. “Kolorowanka z naklejkami. Droga krzyżowa” lub “Kolorowanka. Droga krzyżowa”. Czas Wielkiego Tygodnia warto ubogacić poprzez interesującą pracę z książeczką “Wydarzenia Wielkiego Tygodnia”. Znajdziesz w niej zbiór scen i postaci do samodzielnego pokolorowania i wycięcia, z których skonstruujesz ogród paschalny.
Starsze dzieci warto zachęcić do głębszej refleksji. Doskonale sprawdzą się tu rozważania dla dzieci “Droga krzyżowa” czy poruszająca opowieść “Jezu, dlaczego?!”, która ukazuje stacje drogi krzyżowej oczami dzieci z tamtych czasów.
Wielki Tydzień – co zrobić, by poświęcić go na duchowe przygotowanie?
Wielki Tydzień to często czas walki, by pogodzić pracę, zakupy, sprzątanie i przygotowania z uczestnictwem w wieczornych liturgiach. Mogłoby się wydawać, że nie da się połączyć tego wszystkiego ze skupieniem na modlitwie.
Nie w tym jednak rzecz, by całkowicie zaniechać obowiązków. Najważniejsze, by wewnętrznie skupić się na wydarzeniach, które miały miejsce dwa tysiące lat temu. Czasem wystarczy dodatkowa chwila na modlitwę czy niewielkie wyrzeczenie, które cały dzień będzie przypominać o Bogu.
Warto również pokusić się o stworzenie planu, który pozwoli zminimalizować obowiązki w czasie Wielkiego Tygodnia. Można wcześniej zaplanować zakupy i sprzątanie, ugotować i zamrozić część potraw. Wysyłając kartki do znajomych i przyjaciół, można nie kupować naprędce tych z zajączkami i jajkami, ale sięgnąć po te wartościowe, przypominające o Zmartwychwstaniu Pańskim.
Święty Paweł pisał, że gdyby Chrystus nie zmartwychwstał nasza wiara byłaby daremna. Zmartwychwstanie jest faktem, którego konsekwencje wykraczają poza nasze tu i teraz. To najważniejsze wydarzenie w historii świata. Nie pozwólmy aby obowiązki i ich natłok pozbawił nas czasu skupienia i refleksji nad tym, co tak na prawdę jest istotne. Wejdźmy w te Święta Wielkiejnocy w pełni skupieni. Pozwólmy sobie na to, aby przeżyć je w duchowej radości, bez fizycznego zmęczenia.