Poetycka autobiografia „Księdza piszącego wiersze”
Któż z nas nie słyszał o Janie Twardowskim – księdzu piszącym wiersze, jak o sobie mówił – i najsłynniejszym jego cytacie, którym tak chętnie posługujemy się w codzienności: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą...”? Wydawałoby się, że twórczość tego najwybitniejszego księdza poety, otwierająca serca i dzieci, i dorosłych, wierzących i niewierzących, prozaika i duszpasterza, który tak zwyczajnie, po ludzku, lubił i szanował ludzi, zaprezentowana już została z każdej strony w wielu odsłonach. Nic bardziej mylnego!
Pokazuje to Edycja Świętego Pawła, która na kolejną rocznicę śmierci Księdza Jana (zmarł 18 stycznia 2006 r. w Warszawie) wydała pozycję pt. „Miłość uwierzy, przyjaźń zrozumie. Zapiski z poetyckiego pamiętnika”.
Co w niej takiego wyjątkowego? – z pewnością słusznie zapytacie.
Na pierwszy rzut oka wyróżnia się oczywiście szata graficzna książki. Elegancka i subtelna, ze zdjęciem ks. Jana Twardowskiego na okładce, stojącego przy ulicy Kamienne Schodki na Starym Mieście w Warszawie (jak na rodowitego warszawiaka przystało). Twarda oprawa zapewnia jej trwałość i wytrzymałość.
Na prezentowaną publikację składają się: tomik, który zawiera bardzo osobiste wiersze oraz wypowiedzi ksiedza Jana (ich wyboru i opracowania książki podjęła się Aleksandra Iwanowska, edytorka twórczości ks. Twardowskiego), a także dwie płyty CD. Pierwsza z nich zawiera zapis dźwiękowy wszystkich zawartych w książce tekstów w interpretacji Jerzego Treli, który wspomnienia i wiersze księdza Jana przekazuje z wiarygodnością myśliciela, który sam wiele przeżył i chce się tym podzielić z słuchaczem. Warto zaznaczyć, że to jedno z ostatnich studyjnych nagrań dokonanych przez tego znakomitego krakowskiego aktora. Druga – dwanaście (wybranych przez kompozytora) śpiewanych wierszy, z muzyką Jacka Swobody w wykonaniu zespołu Wszystkiego Dobrego. Całość wieńczą noty o ks. Janie Twardowskim i zespole Wszystkiego Dobrego oraz wspomnienie Anny Dymnej o Jerzym Treli.
W publikacji spotkały się osiągnięcia wybitnych twórców: autobiograficzne wypowiedzi ks. Twardowskiego, jego jedyne w swoim rodzaju proste, czasem zaskakujące w treści i formie wiersze, zawsze z ważnym przesłaniem, ich niepowtarzalna interpretacja mistrza słowa, Jerzego Treli, oraz muzyczna interpretacja wierszy przez zespół Wszystkiego Dobrego, w wyciszającym i bardzo kameralnym nastroju. Do tego specjalnie do tej publikacji napisane przez Annę Dymną wspomnienie o Jerzym Treli, którego uznawała za swojego mistrza scenicznego. W tym połączeniu – z całą pewnością – tkwi siła tej ważnej, wartej zauważenia na rynku księgarskim pozycji. Unikatowa, jedyna tak zredagowana poetycka autobiografia Księdza piszącego wiersze, pozwala na nowo zrozumieć sens życia Autora, jego pracy kapłańskiej i warsztatu poetyckiego. A co najważniejsze – wnosi ona nową, orzeźwiającą jakość w to, co już zostało powiedziane i odkryte.
Z codziennikiem z cytatami ks. Twardowskiego pt. „Miłość budzi nadzieję każdego dnia” to doskonały pomysł na trafiony prezent niezależnie od wieku obdarowanego!
#ks. Jan Twardowski
#Ksiądz piszący wiersze
#poezja religijna
#poezja śpiewana
# miłość
#nadzieja
#biografia literacka
#nowa jakość
#odkryć na nowo
#poetycki pamiętnik
#Miłość uwierzy, przyjaźń zrozumie. Zapiski z poetyckiego pamiętnika
#Miłość budzi nadzieję każdego dnia
  1. Miłość uwierzy przyjaźń zrozumie
    Miłość uwierzy przyjaźń zrozumie
    Cena promocyjna 35,96 zł Normalna cena 44,95 zł