Moje pierwsze skojarzenie z majem – biała kapliczka otulona rozkwitłymi bzami... Bo przecież maj to miesiąc maryjny! Już 3 maja dziękujemy za opiekę nad naszą ojczyzną Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski, która jest także Matką Kościoła. Miesiąc zaś kończy święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
Kapliczki poświęcone są najczęściej Maryi, ale też świętym Pańskim. A jest kogo wspominać właśnie w rozkwieconym maju, jak św. Józefa rzemieślnika i św. Dymfę; na obrazach oboje przedstawiani są z liliami. Jednym z atrybutów św. Rity są róże, które nawiązują do pięknej legendy z jej życia. Św. Izydor Oracz nosi wybitnie wiosenny przydomek, a św. Leopold Mandić szczególnie ukochał Matkę Bożą. Św. Peregryn, po utracjuszowskiej wiośnie życia zasłużył się Bogu tak, że został świętym. Zaś wyniesieni na ołtarze Polacy – św. Andrzej Bobola i św. Urszula Ledóchowska – przypominają, że drogą do świętości może być zarówno męczeństwo, jak i pokorna praca i pogoda ducha.
Z kapliczkami właśnie skojarzyły mi się książeczki i karty z serii Skuteczni Święci. Przypominają, że mamy pomocników, którzy skutecznie wstawią się za nami. Jak św. Rita, patronka do spraw niemożliwych. Mogę mieć przy sobie kartę z modlitwą i prosić św. Ritę o pośrednictwo wszędzie i o każdej porze.
Pierwszy maja kojarzy się ze świeckim świętem pracy, więc papież Pius XII ustanowił jego patronem św. Józefa rzemieślnika. Książeczka poświęcona temu świętemu to zbiór wyjątkowych modlitw, to prośba o opiekę tego Opiekuna Dzieciątka. Drugim ze wspomnianych 1 maja jest św. Peregryn, patron chorych na nowotwory – sam został cudownie uleczony z raka nogi. Okładka książki i karta z jego wizerunkiem – czarno odzianego zakonnika eksponującego chorą nogę – przypomina, że Skuteczni Święci wstawiają się za nami w modlitwie o uzdrowienie z ciężkiej choroby.
Prawie w środku miesiąca, 12 maja, wspominamy św. Leopolda Mandicia, zwanego Apostołem sakramentu pojednania. Ten chorwacki zakonnik, zmarły na raka, szczególnie umiłował Matkę Bożą.
W samym środku maja przypada wspomnienie patronki ludzi w depresji, chorych nerwowo i umysłowo. To św. Dymfna, córka pogańskiego króla Irlandii, męczenniczka. Jej postać na karcie to wizerunek pięknej młodej dziewczyny – Lilii Irlandii.
Również 15 maja przypada wspomnienie św. Izydora Oracza. Jest on patronem rolników i opiekunem zwierząt domowych. W serii Skuteczni Święci jest namalowany zatopiony w modlitwie, a w tle widać anioła, który pracuje za niego – taka legenda, zapisana w księżeczce, przetrwała od średniowiecza. Ten święty pokazuje, że warto modlić się o dobrą pracę i chleb nasz powszedni.
Niech cały maj, pełen pięknych świąt i pięknych patronów, będzie dla nas miesiącem modlitewnych zachwytów 16 maja wspominamy jednego z patronów Polski – św. Andrzeja Bobolę. Jezuita, który poniósł z rąk Kozaków śmierć męczeńską, pomoże w pokonywaniu trudności, które stają na naszej drodze. W modlitewniku z serii Skuteczni Święci znajdujemy również żywoty świętych – w przypadku św. Andrzeja Boboli to pasjonująca i wstrząsająca lektura – nawet relikwie tego męczennika spotkał ciężki los...
Obrazek przedstawiający św. Urszulę Ledóchowską, jest naprawdę ujmujący. Zdjęcie urszulanki, ciepło uśmiechniętej, spoglądającej ze zrozumieniem i miłością, dodaje sił. Noszona choćby w portfelu karta z patronką z 29 maja przypomina o pogodzie ducha i wytrwałości, co czasem jest tak trudne...
Książeczki-modlitewniki oraz karty z serii Skuteczni Święci to jak symbole kapliczek, które możemy mieć zawsze blisko siebie. Nasze wsparcie duchowe. Niech cały maj, pełen pięknych świąt i pięknych patronów, będzie dla nas miesiącem modlitewnych zachwytów.
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi produktami.
  1. Image test
    Błogosławiony Jakub Alberione
    Cena promocyjna 4,97 zł Normalna cena 7,95 zł