Oto on pokorny, cichy, niestrudzony zawsze uważny, zawsze skupiony na myślach biegnących
od modlitwy do czynu, zawsze gotowy odczytywać znaki czasu, czyli najodpowiedniejsze sposoby docierania do dusz ludzkich.

Te słowa skierował papież Paweł VI do ks. Jakuba Alberionego. W czasie audiencji 28 czerwca 1969 roku Ojciec Święty odznaczył go orderem „Pro Ecclesia et Pontifice” (Dla Kościoła i papieża). Chcemy być dzisiaj świadkami prawdziwości tych słów. 26 listopada 2021 roku przypada 50. rocznica narodzin dla nieba naszego Założyciela. Dlatego chcemy przedstawić naszego kandydata na świetnego i świętego przyjaciela, oto błogosławiony Jakub Alberione!

KTO TO? SKĄD? KIEDY ŻYŁ? CZYJ TO PATRON?

Błogosławiony Jakub Alberione to włoski kapłan, założyciel Rodziny Świętego Pawła, apostoł głoszący Ewangelię przez środki komunikacji społecznej, Boży człowiek, posłuszny natchnieniom Ducha Świętego. Można powiedzieć, że Jakub Alberione to Tymoteusz, Tytus i Barnaba w jednym. Realizując młodzieńcze marzenia i idąc za głosem Boga, który wzywał go do uczynienia czegoś dla ludzi rodzącego się wieku (żył na przełomie XIX i XX w.), stał się współczesnym współpracownikiem św. Pawła.

Urodził się 4 kwietnia 1884 roku, zmarł 26 listopada 1971 roku. Żył 87 lat.

CZŁOWIEK, KTÓRY ZAUFAŁ BOGU / CZŁOWIEK, KTÓRY ŻYŁ INTENSYWNIE

Powołał do życia 5 zgromadzeń zakonnych.

 • Towarzystwo Świętego Pawła Apostoła (pauliści)
 • Zgromadzenie Córek Świętego Pawła (paulistki)
 • Siostry Uczennice Boskiego Mistrza
 • Siostry Jezusa Dobrego Pasterza (pasterzanki)
 • Instytut Królowej Apostołów dla Powołań (apostolinki).

Utworzył 4 świeckie instytuty, które wraz ze zgromadzeniami tworzą Rodzinę Świętego Pawła.

 • Instytut Jezusa Kapłana
 • Instytut Świętego Archanioła Gabriela (gabrielini) - dla nieżonatych mężczyzn
 • Instytut Matki Bożej Zwiastowania (anuncjatynki) - dla niezamężnych kobiet
 • Instytut Świętej Rodziny - dla małżonków
 • Stowarzyszenie Współpracowników Rodziny Świętego Pawła.
 • Tworzył czasopisma dla proboszczów o tematyce liturgiczno-katechetycznej.
 • Założył tygodnik dla rodzin.
 • Redagował miesięcznik w języku łacińskim.
 • Powołał do życia miesięcznik prezentujący aktualne nauczanie Kościoła.
 • Łącznie tworzył lub współtworzył 24 periodyki.
 • Wybudował świątynię Jezusa Mistrza i Sanktuarium Królowej Apostołów w Rzymie oraz kościół pw. św. Pawła w Albie.
 • Dzięki niemu w latach 1960-1979 Towarzystwo św. Pawła wydało milion egzemplarzy Pisma Świętego.
 • Napisał 130 książek.
 • Był autorem kilku tysięcy artykułów, not i notatek.
 • Podróżował do miejsc, gdzie wcześniej posyłał członków założonych przez siebie zgromadzeń. Rodzina Świętego Pawła dotarła do ponad 60 krajów na 5 kontynentach
 • Nigdy nie zapominał o tym, co najważniejsze, czyli o modlitwie i Eucharystii.

Od dziecięcych lat był słabego zdrowia, ale także niesamowitej determinacji. Żył 87 lat. Zapoczątkował erę Nowej Ewangelizacji na skalę niespotykaną od czasów św. Pawła.

Jeśli jesteś osobą, która:

 1. pracuje, planuje, ma milion spraw na głowie i której brakuje czasu na modlitwę – poznaj Jakuba Alberionego!
 2. popadła w duchowe lenistwo, ciężko jest jej zebrać się na spotkanie z Bogiem, jednak w głębi duszy czuje, że chce, ale nie wie, jak zacząć – poznaj Jakuba Alberionego!

"POCZYTAJ JAKUBA ALBERIONEGO” – NASZE PROPOZYCJE

 1. Błogosławiony Jakub Alberione. Światło dla głoszenia Ewangelii. Krótka, wzbogacona zdjęciami biografia Błogosławionego. Dzięki niej możemy poznać wiele faktów, ciekawostek z życia ks. Alberionego.
 2. Jakub Alberione. Apostoł nowych czasów – biografia Błogosławionego w wersji elektronicznej (e-book).
 3. Modlitewnik Rodziny Swiętego Pawła – obok zbioru modlitw znanych wszystkim chrześcijanom, zawiera również te, które wypłynęły z serca bł. Jakuba Alberionego. Znajdziemy tu liczne komentarze jego autorstwa i wyjaśnienia, czym są najbardziej podstawowe praktyki pobożności, jak: codzienna medytacja, adoracja Najświętszego Sakramentu, czytanie Pisma Świętego i wiele innych.
 4. Zatroszczę się o was... - Nowenna przez wstawiennictwo bł. Jakuba Alberionego została opracowana na podstawie jego pism i modlitw, aby każdy mógł poznać bliżej tego apostoła nowych czasów i powierzyć swoje prośby jego wstawiennictwu u Boga.
 5. Błogosławiony Jakub Alberione – to połączenie krótkiej biografii i zbioru modlitw za wstawiennictwem tego Błogosławionego. W ofercie mamy także obrazek z modlitwą o uproszenie łask.
 6. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z dziełami bł. Jakuba Alberionego. Na język polski zostały przetłumaczone 4 książki jego autorstwa:
  • Krótkie medytacje – dzieło uniwersalne, zawiera 365 krótkich rozważań. Na każdy dzień roku proponowany jest inny temat. Błogosławiony Jakub Alberione pisze m.in. o Wyznaniu wiary, przykazaniach, liturgii oraz duchowości. Oprócz rozważań znajdziemy tu codzienny rachunek sumienia, postanowienia i modlitwę inspirowaną Pismem Świętym.
  • Paweł Apostoł – zbiór tekstów ukazujących się na przestrzeni ponad 50 lat. Inspiracją do ich powstania był św. Paweł z Tarsu. Nie można zrozumieć geniuszu Jakuba Alberionego bez wcześniejszego poznania Apostoła Narodów.
  • Apostolstwo wydawnicze – książka, którą można nazwać instrukcją obsługi katolickiego wydawnictwa, a także podręcznikiem chrześcijańskiej duchowości. Błogosławiony Jakub Alberione myślał kompleksowo. Analizował wszystkie aspekty: jak powinno wyglądać wydawanie książek, czasopism, ich dystrybucja, magazynowanie, jakie tytuły wybierać i wydawać, czym się kierować. Zastanawiał się nawet nad tym, jak dobierać ilustracje do książek, jakich urządzeń używać w drukarni, jak tworzyć biblioteki czy chrystianizować kino. A wszystko to prawie 80 lat temu. W książce nie brakuje również wskazówek, jak przeżywać Mszę św. czy czytać Pismo Święte. Jego przemyślenia zawsze odnosiły się do pracy wydawniczej – aby dotrzeć z Dobrą Nowiną na najdalsze krańce świata.
  • Donec formetur Christus in vobis. Aż Chrystus ukształtuje się w Was. Medytacje Pierwszego Mistrza – zapowiedź naszej najnowszej propozycji. Tłumaczenie łacińskiego początku tytułu brzmi: aby Chrystus ukształtował się w nas (por. Ga 4, 19). To wezwanie jest zaproszeniem, abyśmy stali się… Chrystusami! I nie jest to nawiązanie do głośnego filmu o podobnym tytule, lecz zaproszenie do realizacji naszego chrześcijańskiego powołania. Uchrystusowienie – bo tak też można przetłumaczyć tytuł tej książki, to zadanie, które każdy z nas otrzymał na chrzcie się. Błogosławiony Jakub Alberione tak pisze: „Wyszedłszy z rąk Boga, aby go uwielbiać w wieczności, człowiek musi przejść podróż próbną, która nazywa się życiem. Sam Ojciec wysłał swojego Syna, Mistrza, aby wskazał drogę, przemierzył ją i stał się dla człowieka pojazdem; dlatego przy końcu człowiek zostanie osądzony z tego, czy stał się podobny do Syna: w umyśle, w woli, w życiu; czy osiągnął to podobieństwo w miłości”. Ta niezwykła pozycja może stać się inspiracją dla tych, którzy pragną pogłębić swoje życie duchowe.