Pomoce dla katechetów i pomysły dla rodziców.
Czas wakacji i odpoczynku powoli dobiega końca. To doskonały moment, by przygotować się do nowych zadań i z zapałem wejść w kolejny rok szkolny!
Nie tylko uczniowie kompletują wyprawki, gromadzą zeszyty i podręczniki, również nauczyciele i katecheci poszukują ciekawych materiałów, projektów i pomocy, które pozwolą im lepiej zorganizować swoją pracę, a prowadzone lekcje uczynią ciekawymi i pełnymi pasji. Od dobrego przygotowania w dużej mierze zależy, jak będzie funkcjonowała klasa i jak będą się w niej czuli wszyscy uczniowie. To recepta na spokojną, kreatywną i harmonijną naukę!
Życie klasowe to bardzo ważny element dla każdego ucznia, jednak nie można zapominać o roli rodziców. Mamo, tato, to również od Ciebie zależy, czy dziecko będzie w pełni korzystało z katechezy, na którą uczęszcza! Książeczki, kolorowanki, opowiadania czy katechizm dla dzieci i młodzieży to doskonałe pomoce, które powinny znaleźć się w każdej chrześcijańskiej rodzinie.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej i poznaj inspirujące książki, które zainteresują dzieci, skłonią do refleksji i zmobilizują do zmian w życiu!
Od czego zacząć przygotowania do nowego roku szkolnego?
Przygotowania do nowego roku szkolnego warto rozpocząć od wyznaczenia celów i zadania sobie pytań: Co chciałbym w tym roku odkryć z klasą, którą uczę? Jakie projekty chciałbym zrealizować? Jak poprowadzić katechezy, by były one interesujące dla dzieci?
Doskonałym wsparciem w prowadzeniu ciekawych lekcji religii jest seria “Katechetyczna”, w której znajdziesz liczne pomoce do wykorzystania podczas katechez z różnymi grupami uczestników. Ułatwią Ci one zorganizowanie zajęć o różnej tematyce, w różnych sytuacjach. Specjalnie przygotowaliśmy wybrane materiały z tej serii do pobrania za darmo, szukaj ich na końcu bloga!
- Przekazanie najważniejszych informacji dotyczących wiary.
W jakiej formie przekazać dzieciom wiedzę o Matce Bożej? Jak uświadomić uczniom, co grzech niszczy w człowieku? Jakie pomoce wykorzystać do nauki modlitwy „Ojcze nasz”, 5 przykazań kościelnych czy Dekalogu?
Seria “Katechetyczna” ma dla Ciebie gotowe rozwiązania, dzięki którym nigdy więcej nie będziesz zastanawiał się, jak zainteresować uczniów trudnym tematem! Wystarczy sięgnąć po książeczki o określonej tematyce, np. Matka Boża, 7 grzechów głównych, Ojcze nasz, 5 przykazań kościelnych, Sakramenty, Dekalog, by zyskać dostęp do ciekawych zadań, takich jak labirynty, łączenie w pary, rebusy, krzyżówki, kolorowanki, uzupełnianie zdań, zagadki, wykreślanki i wiele innych!
Zadania zamieszczone w książkach mogą również przydać się do pracy w grupach, zorganizowania klasowego konkursu lub oceny wiedzy uczniów podczas sprawdzianów.
- Prowadzenie lekcji z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną
Przygotowujesz lekcje dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną? Również w tym przypadku warto sięgnąć po książkę z serii “Katechetyczna” – Czuć, rozumieć, wierzyć, w której znajdziesz scenariusze katechez dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Autorka książki, Monika Topolewska, to nauczycielka religii w poznańskiej szkole specjalnej.
Stworzone przez autorkę pomoce uwzględniają różne potrzeby rewalidacyjne uczniów oraz ich poziom niepełnosprawności. Tematy dobrano do kalendarza szkolnego i treści programowych, tak aby korzystanie z książki było pomocne na każdym etapie pracy w szkole. Ogromnym atutem są tu atrakcyjne metody – autorka proponuje proste i ciekawe formy aktywności ruchowej, muzycznej, zabawy grupowe, parateatralne, ćwiczenia koncentracji słuchowej, percepcji wzrokowej. To świetne sposoby, które umożliwiają niepełnosprawnym uczniom życie wiarą.
- Wykorzystanie pomocy audiowizualnych
A może katecheza z filmem? Wykorzystanie filmu to świetny sposób, by w nieszablonowy sposób zaprezentować ewangeliczne wartości i treści nauczania. To doskonała okazja, by uatrakcyjnić prowadzone katechezy, a także skłonić swoich uczniów do refleksji i zmian w życiu.
W książce Katecheza z filmem znajdziesz scenariusze katechez audiowizualnych dla młodzieży, wykorzystujące film jako atrakcyjny środek dydaktyczny oraz ważny tekst kultury. Takie rozwiązanie ma wiele zalet,¬ kształtowanie kompetencji audiowizualnych przygotowuje młodych ludzi do odpowiedzialnego odbioru rzeczywistości, służy przekazywaniu wiedzy, weryfikuje postawy, a także kształtuje system wartości.
Skorzystaj z pomysłu na katechezę z filmem i przeżyj z uczniami filmową przygodę pełną refleksji!
- Przygotowanie do spowiedzi
Zastanawiasz się, jak pomóc uczniom w przygotowaniu do spowiedzi? Skorzystaj z ćwiczeń z książki 5 warunków dobrej spowiedzi. Znajdziesz w niej aż 43 zadania kształtujące kreatywne myślenie, uczące zrozumienia słów Pisma Świętego o grzechu, nawróceniu, pokucie i pojednaniu w różnorodnej formie, np. pantropy, logogryfy, uzupełnianie zdań, dopasowywanie, odkodowywanie i inne. To wspaniała okazja, by pobudzić uczniów do myślenia, dyskusji, refleksji i samooceny.
Książka przyda się zwłaszcza katechetom przygotowującym dzieci do Pierwszej Komunii Świętej, jednak świetnie sprawdzi się również dla starszych klas.
- Inscenizacje teatralne
Lekcje religii to również doskonała okazja, by wprowadzić młodych w świat teatru i w ten sposób przekazać im ważne treści. Przygotowanie inscenizacji z dziećmi to dla nich fascynująca przygoda, dzięki której nabiorą pewności siebie, rozwiną swoją fantazję, stworzą interesujące kreacje aktorskie oraz przekonają się, że kraina Biblii to niezwykły świat, pełen ciekawych postaci i cudownych wydarzeń.
Świetną pomocą będą tu dwie książki z serii “Katechetyczna”. Dzieci na scenie to zbiór inscenizacji poświęconych wydarzeniom biblijnym i Janowi Pawłowi II. Znajdziesz tu także scenariusze uroczystości przedszkolnych i szkolnych, takich jak: rozpoczęcie roku, pasowanie, jasełka, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Mamy i Taty, zakończenie roku. Wszystkie scenariusze wzbogacono o autorskie piosenki i aranżacje muzyczne, atrakcyjne dla małych wykonawców i odbiorców.
Drugi tytuł – Nasz teatrzyk jak się patrzy – ¬ obejmuje 16 inscenizacji nawiązujących do historii biblijnych, znanych dzieciom z kart Pisma Świętego. Ich wyjątkowość polega na tym, że dzieci, aktywnie wchodząc w role, stają się uczestnikami wydarzeń sprzed tysięcy lat, dzięki czemu pozostaną one na zawsze w ich pamięci.
Warto pamiętać o inscenizacjach, prowadząc lekcje religii,¬ to doskonała okazja, by rozwijać u swoich wychowanków pewność siebie, kreatywność i wyobraźnię.
Youcat – pomoc zarówno dla katechetów, jak i dla rodziców
Youcat to bestsellerowa seria publikacji dla dzieci i młodzieży, która doskonale sprawdzi się zarówno na lekcjach religii, jak i w domu. Obejmuje szereg publikacji, w których przygotowaniu aktywnie uczestniczyli nastolatkowie, to właśnie oni układali pytania, odpowiadali, w jakiej formie zaprezentować treści i na co zwrócić uwagę. Dzięki temu otrzymaliśmy serię książek atrakcyjnych dla młodego odbiorcy i łatwych w odbiorze.
Youcat udowadnia, że nauka katechizmu może być wciągająca. Ciekawy, nowoczesny układ graficzny z pewnością nie znuży młodego czytelnika. W książkach znajdziesz dużo zdjęć i grafik utrzymanych w charakterystycznym dla serii stylu. Oprócz Katechizmu Kościoła Katolickiego dla Młodych w serii dostępne są również Youcat dla dzieci, Youcat Spowiedź, Youcat Modlitewnik młodych, Youcat Bierzmowanie, Youcat Kurs wiary, Docat – książkę, która przekazuje młodym społeczną naukę Kościoła, oraz Biblię młodych.
Wszystkie powyższe tytuły świetnie sprawdzą się zarówno jako pomoc dla katechetów, jak i rodziców dbających o rozwój wiary swoich dzieci. To dobra lektura dla każdego nastolatka, podsuń mu wybrany tytuł z serii, a istnieje duża szansa, że z chęcią sięgnie po kolejny!
Jeszcze więcej inspiracji!
Powyższe propozycje to tylko niektóre z książek, które możesz wykorzystać, by rozwijać wiarę u dzieci i młodzieży w nowym roku szkolnym. W ofercie naszego wydawnictwa znajdziesz wiele propozycji, które mogą urozmaicić lekcje religii czy też po prostu stać się ciekawą lekturą w domu dla młodego czytelnika, jak np. Tweetując z Bogiem czy E-mail od Pana Boga do nastolatka. Dla młodszych dzieci doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju książeczki z zadaniami i kolorowankami, książeczki z modlitwami czy bogato ilustrowane Biblie dla dzieci.
Planując nowy rok szkolny, nie zapomnij też o zakupie terminarza, do którego wpiszesz wszystkie ważne wydarzenia. Szczególnie polecam terminarz PLANER – 16 - miesięczne kalendarium: wrzesień 2023 – grudzień 2024, w dwóch wersjach okładki. To idealne rozwiązanie dla nauczycieli, którzy chcą dobrze zorganizować nadchodzący rok szkolny.
Poniżej obiecany gratis, kilka zadań z serii “Katechetyczna”, które mogą wykorzystać zarówno katecheci, jak i rodzice.
Życzę udanego startu w nowy rok szkolny dla wszystkich nauczycieli i ich uczniów!