Jak sprawić udane podarunki najbliższym? 7 praktycznych porad + pomysły na prezent dla kobiety
Tygodnie poprzedzające święta Bożego Narodzenia nieodłącznie wiążą się ze świątecznymi zakupami i poszukiwaniem upominków dla najbliższych. I choć wiele razy możesz mieć dość tłumów w sklepach, wyścigu prezentowego i wszechobecnej komercjalizacji świąt, nie da się ukryć, że planowanie podarunków to coś cudownego i pełnego radości. Przygotowując prezenty, wyrażamy swoją miłość i przywiązanie do bliskich - już samo to jest źródłem szczęścia. A widok rozradowanej twarzy obdarowanego potrafi wynagrodzić wszelkie niedogodności związane z zakupowym przedświątecznym szałem.
Stan rzeczy zmienia się, jeśli kupujesz prezenty na szybko, nie wiesz, co kupić i w pośpiechu wydajesz pieniądze na coś, no najprawdopodobniej wyląduje gdzieś na dnie szafy. Wtedy cała radość z przygotowywania upominków i ich dawania traci swoją moc. Dlatego, zanim coś kupisz, zastanów się - co zrobić, by świąteczny prezenty był udany? Aby ułatwić sobie zadanie, skorzystaj z poniższych wskazówek.
 1. Pomyśl, co uszczęśliwi obdarowanego
Na początek zastanów się, co uszczęśliwi osobę, którą chcesz obdarować. Jakie ma hobby, zainteresowania, pasje? O czym marzy? Jak spędza wolny czas? Dobieranie prezentu do zainteresowań znacznie zwiększa szansę na to, że okaże się on trafiony. Ciekawa książka dla miłośnika czytania, gustowna apaszka dla osoby kochającej modę, model ulubionego samochodu dla wielbiciela starych aut… To kilka przykładów, które pokazują, że przy odrobinie pomysłowości szybko znajdziesz punkt zaczepienia, który pomoże Ci wybrać udany upominek.
2. Poświęć trochę czasu
Prezent powinien mieć nie tylko wartość materialną - ważne są również chęci i czas, jaki poświęcisz na jego przygotowanie. Obdarowana osoba z pewnością zauważy, gdy podarunek zostanie stworzony z sercem i zaangażowaniem. W przypadku prezentów świątecznych unikaj również dawania pieniędzy - chyba, że z góry wiesz, na jaki cel zostaną przeznaczone.
3. Zrób coś samodzielnie
Nie zawsze musisz kupować prezenty. Warto wykazać się kreatywnością i zrobić coś samemu. Ręcznie wykonane upominki są oryginalniejsze i często cieszą bardziej niż te kupione. Nie musi to być cały prezent - miły będzie już nawet mały dodatek np. w postaci samodzielnie zrobionej kartki świątecznej czy zakładki do książek. Jeśli lubisz rękodzieło, możesz pokusić się o wykonanie czegoś większego, np. ręcznie malowanej doniczki, ramki na zdjęcia, różańca czy biżuterii. Taki wyjątkowy przedmiot będzie zawsze przypominał o Tobie obdarowanej osobie.
4. Jeśli możesz, podpytaj
Zdarza się, że pomysł na prezent podsuwa… osoba, którą chcesz obdarować. Mowa tu zwłaszcza o najbliższych, z którymi często się widzisz i rozmawiasz. W trakcie codziennych dyskusji między słowami nie raz można wyczytać, co daną osobę interesuje, czego potrzebuje, co jej się podoba. Warto mieć to na względzie, wyłapywać takie informacje i… szybko je zapisywać! W ten sposób zyskasz przydatną listę pomysłów na prezenty, która przyda się przy wielu okazjach.
Jeszcze łatwiej sprawa ma się z dziećmi. W ich przypadku wystarczy zachęcić do stworzenia listu do świętego Mikołaja, by mieć pewność, że trafi się w upodobania i marzenia malucha.
5. Kupuj z wyprzedzeniem
Pośpiech nie jest dobrym doradcą, również podczas kupowania prezentów. Postaraj się nie kupować na ostatnią chwilę - w ten sposób narażasz się na niepotrzebne nerwy, bo czasu mało, a pomysłu na prezent nie ma. Kupowanie na kilka dni przed wigilią wiąże się też często z przepłacaniem - ceny przed samymi świętami okazują się zwykle wyższe, a wybór - ograniczony.
6. Uważaj na chwyty marketingowe
Kupując prezenty przed świętami, uważaj na chwyty marketingowe w sklepach stacjonarnych. Wielkie napisy “PROMOCJA” wcale nie są gwarancją, że dany produkt rzeczywiście kupisz taniej. Pamiętaj - często okazuje się, że to, co w jednym markecie widnieje pod szyldem “promocja”, w innym sklepie jest tańsze w regularnej cenie. Z tego względu nie kupuj impulsywnie - zawsze przemyśl zakupy i sprawdź ceny u konkurencji, chociażby w sklepach internetowych.
7. Zadbaj o opakowanie
To, jak zapakujesz prezent, nie pozostaje bez znaczenia. Starannie dobrany papier, piękna wstążka, a może jakiś spersonalizowany akcent, dzięki któremu obdarowana osoba ucieszy się już na sam widok zapakowanego podarunku?
Piękne opakowanie wcale nie musi być drogie - możesz wykorzystać np. pudełko po butach, papierowe torby na zakupy, skrawki tkanin, sznurek, materiał przyrodniczy, jak szyszki czy sosnowe gałązki… Liczy się pomysłowość i chęć!
Co na święta dla kobiety?
Prezenty dla niej bywają nie lada wyzwaniem. Szukając idealnego podarunku dla kobiety, nie zapomnij o tym, co ma wyrażać. Taki podarunek powinien odzwierciedlać Twoje uczucia, a także być dopasowany do kobiecej wrażliwości. Dlatego idealny prezent na święta Bożego Narodzenia nie musi być drogi. Ważne jednak, by był dostosowany do wieku i zainteresowań kobiety, której chcesz wręczyć jedyny w swoim rodzaju upominek.
Wybierając prezent dla niej, warto pamiętać, że nikt nie zrozumie tak dobrze kobiety, jak druga kobieta. Doskonale potwierdzają to książki stworzone przez siostry i jednocześnie przyjaciółki z Teksasu, Kristen Clark i Bethany Beal: “Boska kobieta”, “Boska miłość” i “Boski dar”. To publikacje poruszające tematy istotne dla każdej kobiety, w których autorki podzieliły się własną historią życia, dbając o to, by zastosowany język był ciekawy i przystępny. Dzięki temu czyta się je jednym tchem, bez poczucia znużenia. To idealny pomysł na prezent, zarówno osobno, jak i w komplecie.
Kobieca wrażliwość to również kobiece zapiski, notatki, spostrzeżenia… Dobrym pomysłem jest więc podarowanie prezentu, który pozwoli te myśli zgromadzić i zapisać w jednym miejscu. A jeszcze lepiej, gdy taki notatnik będzie pełen dodatkowych inspiracji i przepięknej grafiki! W roli powiernika dobrych myśli świetnie sprawdzi się “Dziennik duchowy” - unikalny zeszyt, zawierający m.in. miejsce na dziękczynienie, umieszczenie swoich próśb - aktualnych i stałych, a także obszerną przestrzeń dziennika na każdy dzień z pomocnymi instrukcjami. Podobną funkcję spełni “Boski Bullet Book” - książka połączona z notatnikiem, która nie tylko przybliża fragmenty z Pisma Świętego, ale też umożliwia zapisanie swoich myśli i skojarzeń oraz ozdobienie ich rysunkami, dołączonymi naklejkami… Dużo miejsca na notatki, rysunki, skojarzenia, komentarze i wszystko, co podpowiada kobiece serce, znajdziesz również w książce “Nowy Testament i Psalmy. Bible Journaling”. W tym celu na kartach pozostawiono szeroki margines z delikatnym wzorem ułatwiającym równe pisanie. Wszystkie trzy powyższe pozycje zachwycają pięknym wydaniem - zadbano o wysokogatunkowy papier, zachwycające grafiki, wstążeczki - zakładki, a w przypadku dwóch pierwszych - również gumki zamykające. Aż chce się czytać, pisać i odkrywać - każdego dnia!
Szukając prezentu, który wychodzi naprzeciw potrzebom kobiet, warto również rozważyć zakup pierwszej w Polsce Biblii dla kobiet. To pełen tekst Starego i Nowego Testamentu wzbogacony o przydatne wstępy i rozważania dostosowane do kobiecej wrażliwości, podkreślające specyfikę i piękno dialogu między Bogiem a kobietą. Tworząc Biblię dla kobiet, zadbano również o stylistykę wychodzącą naprzeciw estetycznego wyczucia kobiety. Okładka zachwyca gustownym kolorem, wytłaczanymi kwiatami i aksamitnym wykończeniem oprawy, a wnętrze - przejrzystym układem graficznym, wzbogaconym o piękne, kolorowe ilustracje. Do wyboru masz kilka wersji, różniących się m.in. kolorem okładki, obecnością paginatorów, oprawy na suwak czy złoceń na brzegach kartek. To wartościowy upominek, który posłuży lata!
Kompletując prezent na święta dla kobiety, warto również zadbać o drobiazgi, które czynią upominek wyjątkowym i dopracowanym. Uroczy kubek - np. z napisem “Boska kobieta” lub wizerunkiem ulubionej świętej będzie miłym i praktycznym dodatkiem. Do codziennego użytku z pewnością przyda się również bawełniana torba z oryginalnym nadrukiem. Kobieca, piękna, pojemna i wytrzymała, z pewnością ucieszy każdą kobietę i przyda się w wielu sytuacjach. Aby obdarowana kobieta poczuła się wyjątkowa, możesz dołożyć do prezentu również małą książeczkę z jej imieniem, zawierającą piękne cytaty i ilustracje.
Lista prezentów to podstawa!
Pamiętaj - zaplanowanie i przygotowanie wszystkiego z wyprzedzeniem pozwala w ostatnich dniach przed świętami cieszyć się ich klimatem bez pośpiechu i stresu, a także znaleźć czas na celebrowanie tego, co najważniejsze. Warto zaplanować świąteczne prezenty już teraz - dzięki temu nie pogubisz się w tym, co już kupiłeś, co dla kogo masz kupić i które prezenty są już zapakowane.