Zastanawiasz się, w jaki sposób okazywać miłosierdzie innym? Jak czynić miłosierdzie na co dzień? Szukając odpowiedzi na te pytania, w pierwszej kolejności należy jednak rozejrzeć się nie wokół siebie, ale spojrzeć… w głąb własnego serca.
Wiele osób poszukuje sposobów na czynienie miłosierdzia, jednak zapomina, że miłosierdzie nie jest filantropią czy festiwalem dobroczynności. Prawdziwe miłosierdzie wypływa nie z nas samych, ale z głębokiej wiary w Boga. Twoja siła pochodzi od Pana! Dlatego, zanim zaczniesz pomagać innym, musisz sam spotkać Zmartwychwstałego Chrystusa i doświadczyć Jego miłosiernej miłości. Jak to zrobić?
Miłosierdzie w Twoim życiu – 7 skutecznych sposobów
Jeśli chcesz, aby Twoje codzienne gesty były przepełnione miłością, a działanie – miłosierne w dojrzały sposób, musisz całym sobą zaangażować się w poznanie Boga i Jego rzeczywistości. Daj się porwać Bożej miłości!
1. Zanurz się w słowo Boże
Boże tajemnice poznasz tylko na drodze Bożego czytania. Pismo Święte to list od Boga do Ciebie! To właśnie w świetle słowa Bożego odczytasz swoje życie i misję. Święta Faustyna jest tu wspaniałą nauczycielką – to właśnie od niej warto uczyć się słuchania słowa Bożego i życia nim.
Odkrycie, że istotą Ewangelii jest dobra nowina o Miłosierdziu Bożym, może jednak nie być łatwe. Doskonałą pomocą będzie tu książka „Miłosierdzie Wcielone. Lectio divina z Siostrą Faustyną”, wprowadzająca w pogłębioną lekturę tekstów biblijnych w kontekście „Dzienniczka” św. Faustyny. Z jej pomocą przeżyjesz wyjątkowe rekolekcje, nie wychodząc z domu, i nauczysz się, jak owocnie korzystać z daru, jakim jest Pismo Święte.
2. Korzystaj z sakramentów
Łatwiej być miłosiernym, gdy najpierw samemu spotka się żywego Boga, doświadczy Bożego miłosierdzia. Nie ma tu lepszej drogi niż sakramenty. W sakramencie pojednania Bóg oczyszcza, przebacza i zanurza w swoim miłosierdziu. Korzystaj z niego regularnie! Jak najczęściej przystępuj też do Komunii Świętej – w tym małym kawałku chleba Jezus przychodzi do Ciebie, by zamieszkać w Twoim sercu i je przemieniać.
3. Wejdź w relację z Bogiem
Aby poznać Boga, nie wystarczą tylko zewnętrzne praktyki. Potrzeba wejścia w relację z Jezusem, rozmowy z Nim – jak z przyjacielem. Wspaniałym przewodnikiem życia duchowego jest tu „Dzienniczek” Siostry Faustyny. Czytając go, zauważysz, że jej życie to nieustanny dialog z Panem. Siostra Faustyna słucha, co Jezus do niej mówi, medytuje, wraca, pyta się, czy na pewno to jej powiedział, czy dobrze Go rozumie. Ty też możesz się modlić w ten właśnie sposób!
Aby poznać Boga, nie wystarczą tylko zewnętrzne praktyki. Potrzeba wejścia w relację z Jezusem, rozmowy z Nim – jak z przyjacielem. Wspaniałym przewodnikiem życia duchowego jest tu „Dzienniczek” Siostry Faustyny. Czytając go, zauważysz, że jej życie to nieustanny dialog z Panem. Siostra Faustyna słucha, co Jezus do niej mówi, medytuje, wraca, pyta się, czy na pewno to jej powiedział, czy dobrze Go rozumie. Ty też możesz się modlić w ten właśnie sposób!
Jak zacząć? Udaj się na adorację. Odłóż wszystkie modlitewniki. Mów do Pana z głębi serca i słuchaj, co On sam chce Ci powiedzieć. Zanurz się w Jego miłości, daj Mu się poprowadzić. Zacznij też prowadzić swój własny duchowy dzienniczek. A gdybyś jednak chciał skorzystać z jakiejś pomocy podczas adoracji, to możesz sięgnąć po: „Aby z Nim byli, 12 adoracji na pierwsze czwartki miesiąca”, lub „Jezu, jestem przy Tobie, 6 propozycji na pierwsze czwartki miesiąca”...
4. Kontempluj miłość Bożą
Bycie miłosiernym wobec innych wymaga umiejętności spojrzenia na świat oczami Boga. Zastanów się, jakie jest to spojrzenie – pełne miłości, przebaczenia, wolne od oceniania, porównywania. Adoracje Najświętszego Sakramentu staną się owocne właśnie wtedy, gdy będziesz dostrzegać w Nim Boga Żywego i Jego porywającą miłość. Dzięki temu staniesz się obrazem Boga tam, gdzie przebywasz na co dzień – w domu, w pracy, podczas codziennych czynności.
5. Pomagaj w postawie służby
Pomaganie, czynienie miłosierdzia nie może być drogą do własnej chwały. W każdym geście miłosierdzia staraj się służyć innym jak Chrystus, który umywa nogi Apostołom – bez pragnienia docenienia i poklasku.
Co zrobić, by Twoje codzienne gesty i działania były przepełnione bezinteresowną miłością? Musisz świadomie odpowiedzieć na wezwanie Jezusa do czynienia miłosierdzia bliźnim. Realizowanie tego wyzwania w praktyce może nie być łatwe – zwłaszcza na początku. Nie musisz jednak zostawać sam z tym zadaniem – sięgnij po praktyczny poradnik „Miłosierdzie sztuką życia”, dzięki któremu świadomie odpowiesz na wezwanie Jezusa. Na końcu każdego rozdziału znajdziesz „Zadanie dla odważnych” – czyli coś właśnie dla tych, którzy pragną uczynić miłosierdzie własnym stylem życia. To świetna szkoła miłosierdzia dla każdego.
6. Zainspiruj się świętymi
Dzieło miłosierdzia jest jedno, jednak lista Bożych pomocników, którzy przekonują świat o Jego miłości, jest długa i wciąż otwarta. Siostra Faustyna Kowalska, siostra Małgorzata Alacoque, ksiądz Michał Sopoćko, siostra Helena Majewska, Jan XXIII, Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek – to tylko niektórzy z nich. Ich doświadczenia układają się w logiczną całość, która pozwala dostrzec niezwykły plan Boży względem świata.
Odkrywając miłosierdzie w swoim życiu, koniecznie zainspiruj się pomocnikami Jezusa Miłosiernego – „Ludźmi miłosiernego Boga”. Ich droga życia to wspaniała pomoc w odkrywaniu własnej drogi i zrozumieniu przesłania miłosierdzia.
7. Módl się jak św. Faustyna
Modlitwa, której uczy nas Siostra Faustyna, to odkrywanie Jezusa we własnej duszy i przeżywanie z Nim całego swojego życia. Nie zawsze musi być długa – Siostra Faustyna uczy, że wielkie korzyści dla życia duchowego przynosi prosta praktyka, polegająca na łączeniu się z Jezusem przez krótkie modlitewne wezwania, np. akty strzeliste. Dzięki nim Twoja więź z Bogiem stanie się coraz bardziej osobista, pełniejsza i pełna miłości.
Nie wiesz, od czego zacząć? Skorzystaj z tekstów Siostry Faustyny na każdy dzień roku zgromadzonych w poręcznej książeczce „Dobrego dnia ze św. Faustyną Kowalską“, którą możesz mieć zawsze przy sobie. To wspaniała okazja, by zawsze znaleźć choćby kilka minut na codzienną refleksję i rozmowę z Bogiem.
Bóg chce nieść ludziom swoją miłosierną miłość z Twoją pomocą. I Ty możesz stać się jednym z pomocników Jezusa Miłosiernego, by nieść pokój, zrozumienie i miłość udręczonym, chorym, poranionym i bezradnym. Spójrz w głąb siebie, oddaj wszystko Bogu i zaufaj Mu – a On sam będzie działał!