Dzień Matki... Szczególny czas, w którym chcę Ci, Mamo, podziękować za Twoją czułą obecność od początku mojego istnienia. Za to, że swoje życie poświęciłaś dla mnie, swego dziecka. Z nadzieją czekałaś, aż pojawię się na świecie. Strzegłaś mnie przed każdym niebezpieczeństwem, czuwałaś w nocy, by odegnać gorączkę i złe sny. Jak Maryja rozważałaś i chowałaś wszystkie wspomnienia w swoim sercu.
Maj jest jak jedno wielkie święto – piękno rozkwitłego świata sprawia, że mogę pięknie podziękować za dar życia – dzięki Tobie jestem dla Boga i dla ludzi, mogę odwdzięczać się za dobro, które mnie od Ciebie spotkało. To z pewnością nie przypadek, że Dzień Matki obchodzimy w miesiącu poświęconym Maryi, Matce Bożej. To Ona jest wzorem miłości matczynej, którą otulasz mnie Ty, Mamo.
Dziękuję Ci, Mamo, że wychowałaś mnie najlepiej, jak potrafiłaś, prosząc o wsparcie Maryję – Matkę nas wszystkich. Dziękuję też za wszystkie mądre słowa i przestrogi, które doceniam dopiero po latach. Młodemu człowiekowi często wydaje się, że wszystko wie lepiej – dopiero życie pokazuje, że troskliwe słowa matki są pełne mądrości. Czuję wielką wdzięczność, że nie pozwalałaś mi na wszystko, co wpadło do mojej dziecięcej głowy, ale stawiałaś tamy mojej samowoli, ucząc w ten sposób prawdziwej wolności. Dziękuję, że nie jestem dla Ciebie ciężarem, lecz radością i dumą. To Ty, Mamo, tłumaczyłaś mi świat, uczyłaś rozumieć innych ludzi i kierowałaś moje myśli ku Bogu. Wskazywałaś, co jest naprawdę ważne, a nad czym nie warto płakać.
Dziś przepraszam Cię za wszystkie troski, jakich przysporzyło Ci Twoje dziecko i zapewnić o swoim szacunku i miłości. Chcę życzyć Ci wielu lat w zdrowiu i radości, byś czuła, że jesteś otoczona miłością i troską swoich dzieci. Pragnę powiedzieć Ci, że chcę zatroszczyć się o Ciebie najlepiej, jak potrafię. Chcę, byś wiedziała, że pamiętam o Tobie w modlitwach, w których dziękuję Matce Bożej za moją ziemską Matkę.