1 września to dla mnie dzień przepełniony nostalgią. Odkąd pamiętam, wyczekiwałam go z niecierpliwością. Już pod koniec sierpnia liczyłam dni, kiedy usłyszę pierwszy dzwonek i będę mogła zabrać ze sobą do szkoły skrupulatnie przygotowaną wyprawkę. Ten dzień budził we mnie zawsze pozytywne emocje i oznaczał początek czegoś nowego – nowej przygody, która będzie trwała kolejne 10 miesięcy. Pomimo upływu lat i wyrośnięcia z roli ucznia oznacza on dla mnie jakiś przełom.
Wrzesień to mój ulubiony miesiąc – powrót do szkolnej ławki i przyjaciół, urodziny i otoczenie, które nabiera powoli pięknych jesiennych barw podczas babiego lata. Mój syn Tymoteusz chyba wyssał to z moim mlekiem i już cieszy się na tę datę. Przeżyciem dla niego jest to, że w tym dniu zmieni grupę w przedszkolu. Podkreśla, że nie będzie już Jagódką, tylko Wiewiórką. Doskonale wczuwa się w nadchodzące zmiany i wie, że wiążą się one z nauką i z tym, że musi być coraz bardziej samodzielny. A samodzielność pomogą osiągnąć poważne kapcie! Już nie z postacią z bajki, ale „wiesz, mamo, takie dla dużego chłopaka!”. W przygotowaniach coraz częściej skupiamy się na czytaniu, pisaniu, a co za tym idzie – na alfabecie. Teraz to już wyższy level, Wiewiórki – tuż przed Ekoludkami – tylko dwa kroki i szkoła!
Parę dni temu w naszym domu zagościła pachnąca jeszcze drukarnią książka ks. Twardowskiego „Od A do Żet. Abecadło dla najmłodszych”. Szybko trafiła w ręce mojego młodzieńca, wywołując zachwyt. Bajeczne, pastelowe ilustracje sprawiły, że małe rączki chętnie zaczęły przewracać kartki. I co zobaczyły oczy Tymka? 114 krótkich opowiadań zamkniętych w 26 literach.
A jak Anioł
B jak Baranek
C jak Cud

Ż jak Życzenia
Prawdziwe abecadło. Wydawałoby się, że to klasyczny symbol początków edukacji. Warto jednak zachować czujność! To wyjątkowy elementarz dla dzieci – pełny wiary, humoru, ciepła i pięknych wartości, bez pomijania spraw, które są ważne, a niejednokrotnie nawet poważne. Część tekstów jest publikowana po raz pierwszy.
Tym sposobem książka stała się naszym towarzyszem na dzień dobry i dobranoc. Opowiadania są skrojone w sam raz zarówno dla pięciolatka, jak i ośmiolatka. Śmiem twierdzić, że także starsze dzieci i dorośli odnajdą tu coś dla siebie. „Od A do Żet. Abecadło dla najmłodszych” to swoiste zaproszenie do rozmowy. Aktywne czytanie z rodzicami, dziadkami czy nauczycielem stanie się nie tylko okazją, by wspólnie odkrywać alfabet, ale też otaczający świat. Bez wątpienia jest to elementarz wielopokoleniowy. Pozwała odkryć i przypomnieć, czym są miłość, dom, przyjaźń i jak piękny jest świat. Ksiądz Jan Twardowski napisał:
„Kocha się nie za cokolwiek,
ale pomimo wszystko,
kocha się za nic”.
I właśnie takie proste prawdy odnajdziemy w tej pięknej książce. Od Was zależy, czy będziecie czytać po rozdziale, opowiadaniu. A może tak Was wciągnie książka, że przeczytacie ją od deski do deski w jeden dzień? My oprócz tego, że czytamy, wiele rozmawiamy o tym, jaki przekaz zostawił nam autor.
A kiedy kończy się tydzień i zbliża się weekend, Tymek przypomina mi o Zuzi i Antku, którzy mu towarzyszą już od dwóch lat. Dzięki ich przygodom, o których czytamy w „Ewangelii dla dzieci 2022”, nigdy nie nudzi się w kościele, bo wszystko, co ksiądz mówi na kazaniu, jest dla niego jasne. Ksiądz Bogusław Zeman w fascynujący sposób zabiera nas w podróż po świecie Ewangelii, a ilustracje Artura Nowickiego zapraszają do wykonywania zadań ukrytych pod każdym komentarzem do niedzielnej lub świątecznej Ewangelii. Labirynty, rebusy, krzyżówki, gry i kolorowanki zapewnią dziecku wspaniałą zabawę, a jednocześnie pomogą utrwalić to, co niesie słowo Boże.
Książka jest skierowana nie tylko do dzieci, ale także rodziców, dziadków, katechetów. Dzięki niej każdy może zabrać najmłodszych w niezwykłą drogę, na której mogą spotkać, poznać i pokochać Pana Jezusa.
My już zakupiliśmy „Ewangelię dla dzieci 2023”, a Tymoteusz dopytuje, jakie historie są w niej zapisane. Jesteśmy przygotowani na cały rok szkolny i wraz ze zmianą kalendarza wyciągniemy z biurka najnowsze wydanie. Wkroczymy w nowy rok w towarzystwie Antka i Zuzi.
Iwona #KobietyWiary
Zapraszamy do lektury!
  1. Od A do Żet
    Od A do Żet
    Cena promocyjna 58,36 zł Normalna cena 72,95 zł