Dlaczego jest tak ważna?

Temat sakramentu pokuty i pojednania szczególnie wybrzmiewa w czasie Wielkiego Postu. Mamy przecież – jako katolicy – obowiązek przynajmniej raz w roku spowiadać się i przynajmniej raz w roku w czasie wielkanocnym przyjąć Komunię świętą. Nic więc dziwnego, że w Wielkim Poście kolejki do konfesjonałów stają się znacznie dłuższe niż zwykle, a akcje typu „Noc konfesjonałów” pojawiają się corocznie w tym czasie w wielu parafiach.
To uświadamia, że dla większości z nas – katolików – spowiedź jest wciąż ważna i staramy się o niej nie zapominać – choćby ten raz w roku. Warto jednak pamiętać o tym sakramencie nieco częściej. Dlaczego?
Niech na początek przemówi sam Katechizm Kościoła Katolickiego, który mimo swojego „urzędowego” charakteru o Sakramencie Pokuty i pojednania mówi w sposób wręcz poetycki:
„Nazywa się go sakramentem nawrócenia, ponieważ urzeczywistnia w sposób sakramentalny wezwanie Jezusa do nawrócenia, drogę powrotu do Ojca, od którego człowiek oddalił się przez grzech.
Nazywa się go sakramentem pokuty, ponieważ ukazuje osobistą i eklezjalną drogę nawrócenia, skruchy i zadośćuczynienia ze strony grzesznego chrześcijanina.
Nazywa się go sakramentem spowiedzi, ponieważ oskarżenie – spowiedź z grzechów przed kapłanem jest istotnym elementem tego sakramentu. Sakrament ten jest również „wyznaniem”, uznaniem i uwielbieniem świętości Boga oraz Jego miłosierdzia wobec grzesznego człowieka.
Nazywa się go sakramentem przebaczenia, ponieważ przez sakramentalne rozgrzeszenie wypowiedziane słowami kapłana Bóg udziela penitentowi „przebaczenia i pokoju”.
Nazywa się go sakramentem pojednania, ponieważ udziela grzesznikowi miłości Boga przynoszącej pojednanie: „Pojednajcie się z Bogiem” (2 Kor 5, 20). Ten, kto żyje miłosierną miłością Boga, jest gotowy odpowiedzieć na wezwanie Pana: „Najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim” (Mt 5, 24).
W tym wielkopostnym czasie spróbujmy podjąć refleksję – dlaczego właściwie warto się spowiadać? Co daje nam spowiedź? A także – jak dobrze przygotować się do spowiedzi?

7 powodów, dla których warto iść do spowiedzi

1. Pojednasz się z Bogiem

Celem i skutkiem spowiedzi jest przede wszystkim pojednanie z Bogiem. Warto w tym kontekście przypomnieć sobie przypowieść o synu marnotrawnym, która pokazuje niesamowite miłosierdzie Ojca i pełnię wybaczenia – ojciec przyjmuje syna i wyprawia ucztę, podczas której syn doświadcza radości pojednania we wspólnocie
Gdy przyjmiesz sakrament pokuty z właściwym nastawieniem, Bóg nie tylko odpuści Twoje grzechy, ale też obdarzy Cię przyjaźnią i radością. Właśnie dlatego nie warto patrzeć na spowiedź przez pryzmat kapłana, którego spotkasz w konfesjonale. Pamiętaj, że przystępując do spowiedzi, wchodzisz w przestrzeń spotkania z samym Bogiem. Nawet jeśli postawa kapłana, którego spotkasz, rozczaruje Cię, nie zmienia to mocy sakramentu, którego wartość możesz odkryć nawet po pewnym czasie.

2. Otrzymasz odpuszczenie grzechów

Ważnym skutkiem spowiedzi jest także odpuszczenie grzechów, a tym samym pojednanie grzesznika z Kościołem. Spójrz na to bardzo osobiście – podczas spowiedzi Bóg mówi do Ciebie „Ja odpuszczam tobie grzechy..”, a tym samym przypomina Ci, jak bardzo jesteś dla niego ważny/a, jak bardzo Cię kocha
Doświadczenie uczucia przebaczenia jest czymś niesamowitym – wiesz, że to, co było, już się nie liczy, a Ty wracasz na drogi życia znów czysty/a i dobry/a.

3. Uporządkujesz swoje życie

Spowiedź to również okazja, by po raz kolejny przyjrzeć się swojemu życiu i uporządkować je. Analiza tego, co działo się w ostatnim czasie – wydarzenia, zachowania, motywacje – pozwala dowiedzieć się wielu rzeczy o sobie.
Dobrą praktyką jest tu zapisywanie wszystkiego, co przychodzi Ci do głowy. Dopóki tylko o czymś myślisz, wszystkie sprawy, wspomnienia, emocje wręcz kotłują się w Twoim wnętrzu i trudno jest Ci znaleźć w tym wszystkim pewną syntezę, rozwiązanie. Kiedy zdecydujesz się na zapisanie tego, co chodzi Ci po głowie, musisz lepiej to przemyśleć, ponazywać, poukładać w głowie. A gdy już wszystko zapiszesz, łatwiej będzie Ci nabrać dystansu do wielu spraw i lepiej je uporządkować.

4. Zmotywujesz się do zmian

Spowiedź to niejednokrotnie lepszy motywator, niż trener personalny czy światowej sławy coach. Wiesz, że zaczynasz z nową kartą. To idealny moment, by wyznaczyć sobie cele, nowe plany, postanowienia – wszystko z pozytywnym nastawieniem!

5. Zyskasz wskazówki, by rozwiązać swoje problemy

Wbrew pozorom w spowiedzi nie chodzi jedynie o „oczyszczenie” z grzechów. Kapłan powinien zawsze roztropnie rozważyć, jakiej porady udzielić. Wielu księży głęboko bierze sobie do serca to zadanie, traktując powołanie kapłańskie jako pasję i wciąż poszerza swą wiedzę z zakresu duchowości, poradnictwa małżeńskiego czy rodzinnego, żeby jak najlepiej móc wspierać wiernych. Jeśli znajdziesz takiego kapłana, z każdej spowiedzi wyjdziesz ubogacony, z konkretną wizją, co robić dalej. Czasem wystarczy nawet jedno słowo, krótka wskazówka, która pomoże Ci ustalić nowe cele i rozwiązać istniejące problemy.

6. Odczujesz pokój serca

Pamiętasz z dzieciństwa tę radość, kiedy przeprosiłeś/aś mamę po jakimś wybryku, a ona z miłością przytuliła Cię do serca? A może bliższy jest Ci obraz kolegi lub koleżanki, którą przeprosiłeś/aś, dzięki czemu spłynęło na Ciebie uczucie ulgi i satysfakcji z dobrze rozwiązanego problemu?
Wiele osób mówi, że po dobrze przeżytym sakramencie pokuty i pojednania odczuwa prawdziwą radość, „lekkość” sumienia. Patrzą pogodniej na otaczający świat, a dobre uczynki przychodzą im łatwiej. Dla takiej pociechy duchowej warto klęknąć u kratek konfesjonału!

7. Wzmocnisz swoją duchową siłę

Spowiedź to swego rodzaju wyzwanie – potrzeba wielkiej odwagi nie tylko do tego, by wyznać swoje grzechy, ale podjąć z nimi walkę. Dlatego, jeśli spowiadasz się regularnie, Twoja duchowa siła wzrasta, niczym siła mięśni u regularnie trenującego sportowca.

Rachunek sumienia – praktyczny pomocnik

Moment spowiedzi jest bardzo ważny, ale zanim nastąpi, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Rachunek sumienia to jeden z warunków dobrej spowiedzi – jest nieodłączną częścią sakramentu pokuty i pozostaje niezbędny w czasie przygotowań do niego. To właśnie dzięki rachunkowi sumienia jesteś w stanie rozeznać swoją sytuację pod kątem rozwoju moralnego lub duchowego.
Dużą pomocą są tu gotowe rachunki sumienia w formie książeczek, modlitewników czy rozważań. Każdy z nas jest jednak inny – dlatego taki rachunek sumienia warto dobrać do wieku, sytuacji życiowej.
Dla małżonków najlepsze będą rachunki sumienia, które skupiają się na sprawach dotyczących małżeństwa w nawiązaniu m.in. do treści Pisma Świętego. Dobrą propozycją będzie tu „Książeczka zdrowia małżonków” – niecodzienny rachunek sumienia, który stanie się Twoim kompasem w życiu duchowo-małżeńsko-rodzinnym, zapoczątkowującym pozytywne zmiany. Książkę podzielono na dwie części. Pierwsza – ukazuje różne obszary życia duchowego jako całości. Druga – przekłada je na konkretne dziedziny życia małżonków. Treść rachunku sumienia opracowano w taki sposób, by małżonkowie korzystający z niego nie skupiali się na obsesyjnym szukaniu grzechów, ale wykorzystali zaproponowane treści do pilotowania osobistego rozwoju, pracy nad sobą oraz relacjami. Małżonkowie mogą sięgnąć również po „Rachunek sumienia małżeński”. Książeczka zawiera 31 rozważań, które pozwalają przeprowadzić dłuższe i dokładne przygotowanie do spowiedzi małżonków. Mówią one o różnych aspektach małżeńskiego życia, m.in.: o posłuszeństwie i miłości, o darze z samego siebie, o chorobie i cierpieniu w małżeństwie, o słuchaniu siebie nawzajem, o katolickim rodzicielstwie i wychowaniu, o rozstaniach. Każde rozważanie zakończono pytaniami skłaniającymi do refleksji.
Dla rodziców pomocą będzie „Rachunek sumienia rodzicielski”, który będzie wspierać Cię w budowaniu relacji zarówno z małymi, jak i już dorosłymi dziećmi. Książeczka zawiera 16 rozważań, pozwalających przeprowadzić i dokładne przygotowanie do spowiedzi. To propozycja dłuższego przygotowania do sakramentu pokuty i pojednania, dzięki któremu wejdziesz głębiej w swoje serce.
Kolejne ciekawe propozycje to „Rachunek sumienia dla czcicieli miłosierdzia Bożego” oraz „Rachunek sumienia dla czcicieli Najświętszej Maryi Panny”. Każdy z nich stanowi przydatną pomoc do przeanalizowania w duchu wiary swego dotychczasowego życia, lecz jest także ramowym programem realizowania nowego życia. Ich dodatkowy atut to niewielki format, dzięki któremu możesz zabrać je ze sobą wszędzie, by korzystać z zawartych w nich treści.
Warto zwrócić również uwagę na rachunki sumienia stworzone z myślą o młodzieży, które pomogą im poznać prawdę o sobie i przypomną, jak wielkim skarbem są w oczach Boga – „Co czynię ze skarbem mego życia?” oraz „YOUCAT Spowiedź”.
Pamiętajmy, że spowiedź jest ogromnym przeżyciem również dla dzieci, które przystępują do spowiedzi po raz pierwszy lub są to pierwsze lata ich spotkania z Jezusem w tym sakramencie. To właśnie dla nich przygotowaliśmy książeczkę „Moja pierwsza spowiedź”, która uświadamia dzieciom, że najważniejsze w spowiedzi jest spotkanie z Jezusem – nie ilość czy wielkość grzechów. Odpowiada na wiele pytań nurtujących dzieci, np.: Dlaczego grzeszymy? Co to jest sumienie? Jakie są warunki dobrej spowiedzi? Zawarto w niej również rachunek sumienia dla dzieci. W publikacji znajdziesz również wiele praktycznych rad i wskazówek dla rodziców, chrzestnych i katechetów, na których spoczywa odpowiedzialność za nieustanny rozwój duchowy dziecka.
Spowiedź to jednak nie tylko rachunek sumienia. Aby zmobilizować się do zgłębiania tego sakramentu, sięgnij po książkę Ani Golędzinowskiej „Jestem grzesznikiem. Na spowiedź nigdy nie jest za wcześnie”. W książce znajdziesz nie tylko zachętę do spowiedzi, ale też wiele pomocnych informacji: Jak dobrze przygotować się do spowiedzi? Jak się spowiadać, by sakrament był ważny? Co zrobić, by spowiedź była skuteczna w Twoim życiu? Uzupełnieniem książki są teksty świadectw osób, które tak jak Ania dzięki spowiedzi całkowicie zmieniły swoje życie i są szczęśliwe.

Gratis – notatnik do spowiedzi

Chcesz, aby przygotowanie do spowiedzi stało się jeszcze bardziej radosnym przeżyciem? Skorzystaj z naszego notatnika do spowiedzi, który przygotowaliśmy w wersji dla kobiet, mężczyzn, młodzieży i dzieci. To 1-stronicowy przewodnik, zaprojektowany w taki sposób, aby krok po kroku przeprowadzić przez rachunek sumienia. Wydrukuj go i przeżyj przygotowanie do spowiedzi w wyjątkowy sposób!