Skąd się wzięła tradycja dawania prezentów na Święta? Poznaj historię i odkryj ciekawe pomysły na prezent dla mężczyzny
Zwyczaj obdarowywania prezentami jest tak zakorzeniony w naszej tradycji, że mało kto wyobraża sobie święta bez podarunków pod choinką. W większości regionów świata prezenty wręcza się w Boże Narodzenie, jednak w Polsce zwykle paczuszki z upominkami otwieramy już w Wigilię. Ten moment stanowi uwieńczenie niecierpliwego oczekiwania, zwłaszcza najmłodszych członków rodziny, którzy wówczas mogą otrzymać wymarzone podarunki. Zastanawiałeś się kiedyś, skąd wziął się zwyczaj wręczania bożonarodzeniowych upominków?
Dlaczego dajemy sobie prezenty na Święta w Wigilię i Boże Narodzenie?
Wręczanie prezentów to zwyczaj stary jak świat. O darach można mówić właściwie od początku istnienia człowieka. To jeden z podstawowych elementów składowych kultury.
W Polsce zwyczaj dawania prezentów w zaciszu własnego domu pojawił się dopiero 6 wieków później. Co prawda możnowładcy już wcześniej w okresie Bożego Narodzenia obdarowywali swoich wiernych dworzan, a także sierocińce, szpitale i ochronki, które dostawały dary takie, jak np. wozy z opałem czy zbożem. Prezenty w dzisiejszym rozumieniu przyjęły się jednak dopiero w XIX wieku.
Początkowo podarunki wręczali jedynie najbogatsi, w domach mieszczańskich i szlacheckich. Obdarowywano najczęściej dzieci, zwykle słodyczami i zabawkami. Z czasem dawanie upominków stawało się coraz popularniejsze, aż wreszcie, w okresie międzywojennym, przyjęło się również na wsi, gdzie najmłodsi zaczęli otrzymywać takie prezenty, jak jabłka czy orzechy, które często wkładano do siana leżącego na podłodze, tak żeby dzieci mogły ich szukać.
Drugie wyjaśnienie zwyczaju dawania prezentów nawiązuje do postaci św. Mikołaja, czyli żyjącego na przełomie III i IV wieku biskupa Miry, który pod osłoną nocy pomagał najbardziej potrzebującym, dzieląc się swoim majątkiem oraz podrzucając niewielkie prezenty. Legenda głosi, że zapewnił posag pannom, których ojciec obawiał się, że z powodu biedy, nie będzie mógł znaleźć odpowiednich kandydatów na mężów dla córek. Mikołaj miał wrzucić przez komin trzy sakiewki ze złotem, a one wpadły do suszących się przy kominku trzewików. Stąd właśnie wzięła się tradycja wkładania prezentów do butów lub skarpet zawieszanych przy kominku, która w naszym kraju nie jest jednak zbyt popularna.
Dlaczego chowamy prezenty pod choinkę?
Prezenty na święta w Polsce najczęściej chowa się właśnie pod choinką, jednak ta tradycja nie jest aż tak znana w innych krajach na świecie.
Sam zwyczaj bożonarodzeniowych drzewek pojawił się prawdopodobnie w XVI wieku. W niektórych regionach już samo udekorowane drzewko, które jest symbolem nadziei i narodzin, bywało niespodzianką dla dzieci i gości.
Na ziemie polskie ozdabiane drzewka dotarły na przełomie XVIII i XIX wieku. Nie jest jednak do końca wyjaśnione, dlaczego obecnie prezenty zostawia się pod choinką i dlaczego ten zwyczaj jest aż tak popularny w Polsce.
Choinka Watykańska
Co ciekawe, z bożonarodzeniową choinką jako prezentem wiąże się interesująca historia, którą zainicjował papież Jan Paweł II. Kiedy w 1978 r. Karol Wojtyła zasiadł na tronie św. Piotra, postanowił wprowadzić do Watykanu elementy polskiej tradycji, pragnąc w ten sposób pokazać szczególną więź i tęsknotę za Ojczyzną. Z tego względu w 1982 r. poprosił o sprowadzenie bożonarodzeniowej choinki na plac Świętego Piotra. Początkowo pomysł spotkał się z wątpliwościami, jednak ostatecznie choinka została pozytywnie przyjęta przez duchowieństwo i pielgrzymów, co już w kolejnym roku zaowocowało zwyczajem obdarowywania drzewkiem Ojca Świętego przez poszczególne narody europejskie. Pierwszą choinkę dostarczyli mieszkańcy Austrii. Kolejne przyjeżdżały do Watykanu m.in. z Niemiec, Włoch, Słowacji, Słowenii, Czech, Rumunii… Choinka z Polski trafiła do Watykanu w 1997 roku i była podarunkiem od górali. W 2017 roku polskie drzewko znów stało się prezentem dla papieża - na Plac Świętego Piotra trafił ponad 60-letni okaz o wysokości 21 metrów.
Zwyczaj “Choinki Watykańskiej”, zwanej również “Choinką na Placu Świętego Piotra”, jest kultywowany do dziś. Na środku Placu Świętego Piotra ustawia się choinkę wraz z naturalnej wielkości szopką, w której znajduje się siedemnaście posągów. W tym roku na Placu Świętego Piotra stanął wspaniały świerk biały o wysokości 25 metrów pochodzący z regionu Alp Włoskich, niedaleko granicy z Francją. Udekorowano go nie tradycyjnymi ozdobami, ale kwiatami białej szarotki alpejskiej, występującej w Alpach i na większych wysokościach.
Pamiętaj o najważniejszym
Przedświąteczna gorączka zakupowa w pełni. W tej gonitwie łatwo zapomnieć o wartościach, które powinny nam towarzyszyć w tym wyjątkowym okresie i skupić się jedynie na materialnym wymiarze świąt. Pamiętajmy, że najważniejszym podarunkiem dla nas wszystkich powinno być przyjście na świat Jezusa, który jest centrum tego pięknego czasu.
Obdarowywanie najbliższych prezentami to dobra tradycja, którą dobrze jest pielęgnować. Warto jednak poszukać upominków, które skłonią do dziękczynienia i głębokiej refleksji, a także przyniosą ze sobą ważne wartości.
Co na święta dla mężczyzny?
Znalezienie idealnego prezentu dla mężczyzny nie jest łatwym zadaniem. To nieprawda, że wszyscy mężczyźni są “tacy sami” - dopasowując prezent, koniecznie zastanów się, co uszczęśliwi tę konkretną osobę. Upominek nie musi być ekstrawagancki ani drogi, ale powinien wyrażać, że został wybrany specjalnie z myślą o nim.
Szukając prezentu dla mężczyzny, warto pomyśleć o książkach, które sięgają głęboko w zakamarki męskiej duszy. Świetnie sprawdzą się tu inspirujące przewodniki duchowe autorstwa abp Flutona Sheena: “Droga do szczęścia” czy “Droga do pokoju serca”. To książki, które w praktyczny i konkretny sposób przekazują wskazówki pomagające uporządkować życie. Jeśli mężczyzna, którego chcesz obdarować, woli słuchać, niż czytać, podaruj mu bestsellerową książkę “Józef. Mężczyzna, mąż, ojciec”, będącą przede wszystkim historią odwagi, wierności, radości, wiary i wytrwałości, które drzemią w każdej męskiej duszy, w formie wygodnego audiobooka.
Mężczyzna, dla którego szukasz prezentu, jest już ojcem lub niebawem nim zostanie? Z pewnością przypadnie mu do gustu książka “Skarb ojcostwa”, ukazująca jak ważne jest budowanie silnej więzi z dziećmi. Zamieszczono tu nie tylko wskazówki o obowiązkach i przywilejach ojcostwa, ale też o jego sile, pięknie i niezbywalnej wartości. Wszystko konkretnie, czytelnie i przejrzyście - by trafić prosto do ojcowskich serc!
Ogromną pomocą dla ojców będą również książki z serii "Przygoda bycia ojcem" Kena Canfielda. Znajdziesz w niej publikacje skierowane do ojców dzieci w różnym wieku - niemowląt, przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym, nastolatków, dzieci pełnoletnich, a także książkę z poradami dla dziadków. Dzięki temu bez trudu dopasujesz książkę do mężczyzny, któremu chcesz sprawić prezent.
A może zastanawiasz się, co podarować mężowi? Mamy dla Ciebie propozycje, które pomogą zrobić coś dla Waszego związku. “Seks po chrześcijańsku” i “Seks jakiego nie znacie” to książki, dzięki którym masz szansę ożywić relację bliskości w swoim małżeństwie. Porady ukazane w ciekawy i inspirujący sposób, a nawet z nutką humoru, czynią te książki idealną propozycją na prezent dla mężczyzny.
Przygotowując świąteczny prezent, warto również rozważyć eleganckie wydania Biblii odpowiadające męskiej estetyce, np. Biblię “z rybką” w oprawie ze skóry naturalnej z suwakiem lub dużą Biblię w skórzanej oprawie z paginatorami. Oba wydania zawierają tekst Starego i Nowego Testamentu w najnowszym tłumaczeniu z języków oryginalnych. To piękny, uniwersalny i zawsze wartościowy prezent. Doskonałym pomysłem będzie również “Biblia dla mężczyzn na każdy dzień roku” - starannie opracowany codziennik stworzony z myślą o mężczyznach - poszukujących, ceniących sobie dobre rady i wskazówki, rozważnych i kierujących się w życiu Bożym słowem.
Kompletując prezent na święta dla mężczyzny, warto również zadbać o drobiazgi, które czynią upominek wyjątkowym i dopracowanym. Świetnie sprawdzi się tu np. mała książeczka z imieniem, zawierająca piękne cytaty i ilustracje.
Święta tuż tuż!
Zanim zasiądziecie przy wigilijnym stole, warto mieć wszystko przygotowane, tak, aby nic nie zakłóciło celebrowania tych pięknych chwil. Z tego względu przygotowaliśmy dla Was tekst modlitwy przy wigilijnym stole do druku. Modlitwa z urokliwą grafiką pomoże uczynić ten czas jeszcze piękniejszym!