Wakacje kończą się nieubłaganie, za chwilę wracamy w szkolne mury; niektórzy po raz pierwszy w nich się znajdą. Mamy prawo czuć żal za chwilami swobody, ale – mam nadzieję – dzieci i młodzież czują też radość, że już za chwilę spotkają się z rówieśnikami, przyjaciółmi ze szkolnej ławy, których nie widzieli całe dwa miesiące. Nauczyciele też nie potwory i stęsknili się za swymi podopiecznymi, a i niejeden sztubak rozrabiaka zatęsknił za swym bakałarzem.
Przygotowania do powrotu do nauki kojarzą się przede wszystkim z wielkimi zakupami (na szczęście dla rodziców, podręczniki nie stanowią żadnej pozycji w rachunkach). Oczywiście, trzeba zadbać o podstawowe wyposażenie uczniowskie: zeszyty, długopisy tudzież inne materiały piśmiennicze, a w przypadku maluchów dochodzi mnóstwo pomocy do produkcji artystycznej. Gdzie te czasy, gdy dziecko samo musiało sobie narysować gwiazdkę, by potem ją wyciąć... Teraz gotowe gwiazdki, kwiatki, serduszka i co kto chce kupuje się w pudełeczkach, tylko kleić na kartonie! Tylko że... nie noszą cech indywidualnej twórczości... Może cenniejsza będzie gwiazdka krzywo narysowana i jeszcze krzywiej wycięta, ale własna...? Piękne kolory i kształty kuszą oczy, ale nie dajmy się ponieść żądzy posiadania; to trudne, bo często „za naszych czasów” takich śliczności w sklepach nie było, więc chcemy naszym dzieciom dać to, co najlepsze i najładniejsze. Dlatego najlepiej dajmy im nożyczki i uczmy cierpliwości przy wspólnym wycinaniu krzywych, ale własnych gwiazdek, którymi maluch przyozdobi kartkę bożonarodzeniową dla dziadków.
Nowy plecak spakowany, co dalej? Może lektury szkolne? Praktyka dowodzi, że w szkolnych bibliotekach brakuje wielu egzemplarzy... Wielu rodziców dba o domowe biblioteczki i zawczasu zapełnia je potrzebnymi tytułami. No to, skoro lektury już są, warto zatroszczyć się, by latorośl sięgnęła po coś innego. Według badań prowadzonych przez Bibliotekę Narodową, w ubiegłym roku po minimum jedną książkę sięgnęło tylko 38% Polaków – warto tu zaznaczyć, że badanie obejmuje respondentów od 14. roku życia. Bibliotekarze szkolni jednak widzą, że to najmłodsi uczniowie chętnie i masowo przychodzą wypożyczać książeczki. Warto zatem już od najmłodszych lat zachęcać dziecko do czytania.
Nie chcemy jednak, by nasze dzieci czytały cokolwiek! Nie – musimy pilnować, by niewłaściwe treści nie poczyniły szkody w chłonnym, rozwijającym się umyśle młodego człowieka. Wiele pułapek kryje się w książkach młodzieżowych, poprzez atrakcyjnych bohaterów pokazujących magię jako zabawę piękną, tajemniczą i pociągającą. Na szczęście jest alternatywa, i to atrakcyjna – przygodowe i fantastyczne powieści dla dzieci i młodzieży, wydane przez Edycję! Dla najmłodszych troskliwi rodzice znajdą całe mnóstwo pięknych, kolorowych książeczek, od „Ewangelii dla dzieci 2023” z przesympatycznymi bohaterami – bliźniakami Zuzią i Antkiem, przez kapitalny cykl „Czego uczy nas Biblia?” o wiele mówiącym podtytule „Umiejętności ważne w życiu: Wdzięczność; Sumienność; Opanowanie” po kolorowanki biblijne i „Słonika Bombika” czy „Skrzaty chwaty”. Bardzo pomocna w uporaniu się ze szkolnymi problemami będzie wspólna modlitwa małego ucznia z rodzicami – sięgnijmy po książeczkę „Modlę się z mamą i tatą”, by całą rodziną szukać pociechy duchowej.
W propozycjach wydawniczych Edycji Świętego Pawła nie brakuje też pozycji dla katechetów oraz tych rodziców, którzy chcą sami zadbać o rozwój duchowy swego dziecka. Warto przyjrzeć się serii książek, przybliżających dzieciom prawdy wiary i pomagających w dobrym przygotowaniu się do Komunii świętej, np. „Sakramenty”, „5 warunków dobrej spowiedzi” czy „7 grzechów głównych”. Te książkowe katechezy poszerzają też wiedzę o modlitwie i najważniejszych postaciach naszej wiary.
Dla nauczycieli religii są scenariusze zajęć – między innymi audiowizualnych: „Katecheza z filmem”, teatralnych: „Dzieci na scenie” czy dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną: „Czuć, rozumieć i wierzyć”. Oczywiście dostępne są też programy nauczania religii. Młodzieży nie trzeba reklamować serii YOUCAT! „Biblia młodych” i „Katechizm Kościoła Katolickiego dla młodych” to wydawnictwa, które zyskały uznanie w oczach papieży: Benedykta XVI i Franciszka. Kolejnymi pozycjami są m.in. „Modlitewnik młodych”, „Bierzmowanie” czy „Spowiedź”. Seria powstała z myślą o młodych ludziach na całym świecie, stworzona przy udziale młodych, spisana językiem młodego pokolenia.
Pomocne w rozmowach z młodymi ludźmi – i dla samej młodzieży - są dwie części książki „Tweetując z Bogiem” – to prawdziwe pytania młodych o istotę wiary, Boga, modlitwę, problemy życiowe i inne ważne zagadnienia. Z kolei „Nikt nie rodzi się chrześcijaninem” to pomoc dla duszpasterzy, przygotowujących dzieci szkolne do sakramentu chrztu. W szale przygotowań i zakupów do szkoły zadbajmy o dobre książki, by kolejny rok szkolny był bogaty pod względem intelektualnym i duchowym.
Agnieszka Dumańska
Zapraszamy do lektury!