Ciągle próbować – zadanie na wczoraj, dziś, jutro
„(...) próbowałem przekroczyć próg – już byłem trochę bliższy celu, i jeszcze bliższy, już niemal tego dotykałem, już niemal ujmowałem w dłonie... Ale nie mogłem dosięgnąć, nie mogłem dotknąć, ująć. Ciągle odwlekałem ten moment, w którym miałem umrzeć dla śmierci, a dla życia żyć zacząć. Większą miało we mnie moc zakorzenione zło niż dobro, do którego nie przywykłem. Im bliższy był moment, w którym się miałem stać czymś innym, niż byłem, tym większą wzbudzał on we mnie grozę. Lecz mnie nie cofał, nie spychał z drogi, po której szedłem – tylko unieruchamiał mnie i więził” – w ten sposób o drodze swojego nawrócenia pisał w „Wyznaniach” ponad 1600 lat temu św. Augustyn.
Dzisiejszy wpis nie tyle jest o nawróceniu (choć go nie wyklucza), ile bardziej skupia się na podejmowaniu różnych prób w życiu. Przełom roku zdaje się im sprzyjać. Postanowienia to temat, który prawdopodobnie w żadnym innym momencie roku kalendarzowego nie wypływa tak mocno jak właśnie w okolicach nocy sylwestrowej.
Chciałoby się rzec, że Nowy Rok to najlepszy czas na zmiany. U progu każdej zmiany stoi decyzja o tym, żeby spróbować. Ostatecznie nie wiemy, czy nowe postanowienie stanie się nowym nawykiem i elementem codzienności, trzeba więc podjąć próbę i się tego po prostu dowiedzieć.
Gdyby więc ktoś szukał inspiracji do tego, żeby coś sobie postanowić, a nie bardzo miał pomysł, co by to mogło być, może na przykład poszukać rady u św. Pawła. W pewnym momencie swojego życia pisał on: „Postanowiłem wśród was nie znać niczego innego, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2,2). I to się nazywa postanowienie!
Warto uwzględnić w przełomowych momentach naszego życia (nawet jeśli ostatni dzień roku jest tylko dniem jak każdy inny) postanowienie na miarę św. Pawła i... próbować. Pomocy na tej drodze można szukać u wspomnianego św. Augustyna, któremu zajęło 32 lata, aby odkryć w życiu prawdę o Chrystusie i przyjąć ostatecznie chrzest z rąk św. Ambrożego.
Życzymy Wam w 2023 r. samych ważnych i pięknych postanowień, szczególnie takich, które mają swoje źródło w tekstach Pisma Świętego i Tradycji Kościoła. Niech nie zabraknie siły i determinacji, żeby na tej drodze ciągle próbować, nawet gdyby przyszło powtarzać ten proces wielokrotnie. Św. Paweł jest świadkiem tego, że warto!
  1. Najlepszy czas na zmiany
    Najlepszy czas na zmiany
    Cena promocyjna 17,47 zł Normalna cena 34,95 zł