Jak widzi nas najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie?

Internet to współcześnie najczęstsze źródło wiedzy - nie tylko dla młodych. Encyklopedie w klasycznej, wielotomowej wersji powoli odchodzą do lamusa, z kolei ich internetowe odpowiedniki cieszą się niezłą popularnością. Nie do Encyklopedii jednak zaglądamy najczęściej, gdy poszukujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Zwykle wpisujemy je w Google - najpopularniejszą wyszukiwarkę na świecie, z której korzysta niemal 92% użytkowników globalnej sieci. Google stało się źródłem wiedzy z niemal wszystkich dziedzin - od nauk ścisłych, poprzez humanistyczne, aż po zagadnienia dotyczące kultury i sztuki.
Wpisując zapytania w Google, zapewne zauważyłeś, że ta znana wyszukiwarka bardzo często sugeruje Ci resztę Twojego pytania. Wszystko za sprawą funkcji autouzupełniania, która ma za zadanie przyspieszać wyszukiwanie haseł. Skąd się biorą podpowiedzi autouzupełniania? Odpowiadają one rzeczywistym wyszukiwaniom w Google. Sprawdzając autouzupełniania, dowiadujesz się więc, co ludzie wpisują w wyszukiwarkę odnośnie danego zagadnienia.
Zastanawiałeś się kiedyś, jakie wyniki wyszukiwania Google sugeruje na temat katolików? Odpowiedzi mogą zaskakiwać!

Jak Google widzi katolików?

Po wpisaniu w wyszukiwarkę różnych fraz dotyczących katolików otrzymujemy liczne propozycje zapytań, które mogą zadziwić! Gdy wpiszesz “Jak katolicy”, Google zasugeruje Ci całą listę pytań, m.in. “Jak katolicy powstrzymują luteranizm?”, “Jak katolicy obchodzą triduum paschalne?”, “Jak katolicy obchodzą święta?”, “Jak powstał katolicyzm”, a także - nieco kontrowersyjne - “Jak katolicyzm zmienił zachodnią cywilizację”. Z kolei po wpisaniu “Dlaczego katolicy” otrzymasz krótszą listę, obejmującą pytania “Dlaczego katolicy wzywają wstawiennictwa świętych?”, “Dlaczego katolicy nie jedzą mięsa w piątek?” oraz “Dlaczego katolicy przechodzą na protestantyzm?”.
Można tu poeksperymentować z wpisywaniem innych fraz, zaczynających się np. od “W jaki sposób”, “Kiedy”, “Gdzie” lub “Co”. Uzyskane w ten sposób pytania bywają niekiedy zaskakujące, np. “Gdzie mieszkają katolicy?”, “W jaki sposób służy kapłan?”, “W jaki sposób kościół katolicki walczył z reformacją?” czy “Jak żegnają się katolicy?”.
Wyniki wyszukiwania sugerowane przez Google pokazują, że Kościół Katolicki wciąż intryguje i zachęca ludzi do refleksji i zadawania pytań. Wiele ze znalezionych zapytań pozytywnie zaskakuje i świadczy o tym, że nie wszyscy patrzą na wiarę powierzchownie, co potwierdzają np. takie wyniki, jak “Dlaczego katolicy wzywają wstawiennictwa świętych?” czy “Jak katolicy obchodzą triduum paschalne?”. Część wyszukiwań przypomina, że są osoby negatywnie nastawione do katolików i kościoła, inne sugerują zwykłą ciekawość, wszystkie jednak uświadamiają, jak katolicy są postrzegani w społeczeństwie i jakie są postawy Polaków wobec Kościoła Katolickiego.

A co z social mediami?

Katolicy są obecni nie tylko w wyszukiwaniach Google. Nikogo już nie dziwią parafialne strony internetowe oferujące możliwość zgłaszania intencji mszalnych online, dostęp do ogłoszeń parafialnych, informacje sakramentach udzielanych w parafii, godzinach uroczystości itp. Nie zaskakują profile kościelnych organizacji na Facebooku, a nawet konto papieża Franciszka na Instagramie. Nowe media stały się łącznikiem między katolikami, a także środkiem ewangelizacji na dużą skalę.
Nie ulega wątpliwości, że to właśnie Internet, a nie prasa czy telewizja, jest medium najczęściej wykorzystywanym przez młode osoby do poszukiwania informacji dotyczących wiary i Kościoła. Świat cyfrowy jest dla wielu młodych osób częścią codziennej rzeczywistości, nie sposób więc oddzielić od niego wiarę.
Kościół poprzez social media nie tylko ewangelizuje, ale też edukuje, umożliwia wspólne przeżywanie wydarzeń takich jak np. Światowe Dni Młodzieży, a także budowanie wspólnotowych relacji. W social mediach znajdziesz liczne konta związane z Kościołem, od oficjalnych kont Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski, przez liczne konta osób duchownych i wydawnictw katolickich, aż po wielu aktywnych w social mediach świeckich katolików.
Dla wielu młodych ludzi media społecznościowe są pierwszym źródłem informacji. Współczesnego Kościoła nie może więc zabraknąć w Internecie. Można stwierdzić, że media są swego rodzaju pomostem między zaangażowaniem a budowaniem wspólnoty w realnym świecie. To, co zaczyna się w sieci, przenosi się na obecność w różnego rodzaju wydarzeniach - nie można o tym zapominać.

Wiara w dobie internetu

Cokolwiek byśmy nie robili, nie uciekniemy od świata, w którym żyjemy. Internet ma bezpośredni wpływ na naszą codzienność, a także postrzeganie Pana Boga i życia duchowego. Doskonale ukazuje to książka “Wiara w czasach Facebooka”, która pomaga czytelnikowi zrozumieć ten świat.
Internetowa komunikacja przyzwyczaja nas do natychmiastowości - klikamy i od razu otrzymujemy odpowiedź. Takie podejście przenosi się również na obszar modlitwy i więzi z Bogiem. Nie można jednak od razu przekreślać tych form komunikacji i zdobywania informacji. Warto je wykorzystać! Przemawiają do Ciebie krótkie, motywujące wpisy przypominające treści z Twittera lub wysyłane e-mailem? Sięgnij po książki “Tweetując z Bogiem” lub “E-mail od Pana Boga do nastolatka”, które przekazują ważne informacje dotyczące wiary w formie tweetów i e-maili. Jeśli Bóg wydaje Ci się daleki i niewspółczesny, to doskonały sposób, by zmienić swoje spojrzenie!
Pamiętaj jednak, że rozwijanie wiary w oparciu o to, co proponuje nam Internet, nie zastąpi adoracji, żywego słowa w czasie liturgii oraz osobistej modlitwy. Te dwa światy można ze sobą połączyć, jednak wzór prawdziwej, głębokiej komunikacji musimy czerpać w dalszym ciągu z relacji, jaka istnieje między Osobami Trójcy Świętej.

Bóg mówi do Ciebie!

Niezależnie od tego, czy jesteś zwolennikiem rozwijania swojej wiary z pomocą internetu, czy też wolisz pozostać przy tradycyjnych formach, pamiętaj - Bóg mówi do Ciebie w różny sposób! Zatrzymaj się na chwilę, usiądź w ciszy i spróbuj Go usłyszeć. Możesz również skorzystać z fragmentu książki “E-mail od Pana Boga do nastolatka”, który dla Ciebie przygotowaliśmy - kliknij poniżej, aby go pobrać!