Czy wiesz, że więź dziecka z rodzicem to najważniejsza relacja w jego życiu? Dzieci poznają otaczający je świat poprzez pozytywną relację rodzic – dziecko. Dorastając i zmieniając się, wciąż zwracają się do rodziców, aby znaleźć potwierdzenie, że są kochane i bezpieczne. To fundament, na którym będą budować wszystkie inne swoje relacje.
Masz wiele sposobów na budowanie pozytywnych relacji ze swoim dzieckiem, przebywając z nim tu i teraz, spędzając wspólny, wartościowy czas i tworząc środowisko, w którym będzie komfortowo rozwijać się i odkrywać świat. Nie ma jednego, cudownego sposobu czy metody, by to osiągnąć, a po drodze z pewnością napotkasz trudności. Jeśli jednak będziesz konsekwentnie dbać o Waszą relację, zobaczysz, jak rozkwita.
Poniżej znajdziesz garść inspiracji, które pomogą Ci wzmocnić relację między Tobą i Twoim dzieckiem. Korzystaj i ciesz się darem, jakim jest rodzicielstwo!
1. Okazuj swoją miłość
Ludzki dotyk i pełne miłości uczucia są potrzebne na każdym etapie życia, jednak dziecko potrzebuje ich szczególnie do zdrowego rozwoju emocjonalnego i neurobiologicznego. Traktuj każdą chwilę z dzieckiem jak okazję do przekazania mu miłości: przytulaj, głaskaj, uśmiechaj się, nawiązuj kontakt wzrokowy, mów „kocham cię”. Nawet jeśli Twoje dziecko jest trudne lub robi coś, czego nie lubisz – to doskonała okazja, aby przypomnieć mu, że kochasz je bezwarunkowo.
2. Przekazuj wartości
Dzieci potrzebują struktury i wskazówek, gdy dorastają i poznają otaczający je świat. Porozmawiaj ze swoimi dziećmi o tym, czego od nich oczekujesz, i upewnij się, że rozumieją. Przekazuj im również wartości, które są dla Ciebie ważne.
Istotną rolę odgrywa tu rozmowa, jednak warto skorzystać z rozmaitych pomocy. Na rynku znajdziesz wiele publikacji, które są świetnym źródłem zabawy i jednoczesnego uczenia dziecka wartości. Doskonale sprawdzi się tu seria „Czego uczy nas Biblia”, w której znajdziesz trzy tytuły: Wdzięczność, Sumienność i Opanowanie. Każda książka to 24 strony pełne kolorowanek, zadań, rebusów, labiryntów, gier i cennych wskazówek, dzięki którym można ćwiczyć się w sumienności, opanowaniu i wdzięczności. To wspaniały trening zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka.
3. Baw się razem
Zabawa ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka – kształtuje umiejętności językowe, kreatywność, uczy wyrażania emocji, umiejętności i ról społecznych. Dodatkowo to świetny sposób na wzmocnienie relacji z dzieckiem! Kluczem jest tu po prostu: cieszyć się sobą i zmobilizować się do poświęcenia dziecku niepodzielnej uwagi.
4. Czytaj książki
Czytanie wraz z dzieckiem ciekawych, wciągających historii przenosi w inny świat – pomaga zapomnieć o kłopotach, zmartwieniach, a nawet chorobie. Dobrze dobrana lektura nie tylko rozwija relację rodzic–dziecko, ale też pozwala lepiej zrozumieć motywy ludzkich działań i mądrzej kierować swoim życiem.
Nie bez znaczenia pozostaje jednak książka, którą wybierzesz na wspólne czytanie. Ważne, by przekazywała dobre wartości i była dostosowana do etapu rozwoju dziecka. Maluchom z pewnością spodobają się interesujące opowieści i historyjki, takie jak np. Przygody słonika Bombika. Przeczytanie książki może tu stać się początkiem świetnej wspólnej zabawy, ponieważ seria o Bombiku to nie tylko wciągające opowieści, ale też kolorowanki z zadaniami i naklejkami, które możesz wypełniać wraz z dzieckiem.
Starsze dzieci z pewnością zainteresują książki pełne ciekawostek i odkryć, takie jak Biblia młodego detektywa, która została nagrodzona Feniksem 2023 w kategorii Książka dla dzieci. Na początku każdego rozdziału znajdziecie minikomiks z zabawnymi dialogami, a następnie biblijną opowieść napisaną ciekawym i przystępnym językiem, wzbogaconą o komentarze na marginesach, a także odnośniki i ilustracje. Dodatkową atrakcją są sympatyczni bohaterowie, Zosia i Tomek, którzy wprowadzą czytelnika przez tajniki Biblii.
5. Rozmawiaj o tym, co ważne dla dziecka
Poświęcenie przynajmniej dziesięciu minut dziennie na rozmowę z dzieckiem ma ogromne znaczenie w kształtowaniu dobrych nawyków komunikacyjnych. Wyłącz telewizor, odłóż telefon, tablet, pliot tv i spędźcie razem trochę czasu. Twoje dziecko musi poczuć, że jest priorytetem w Twoim życiu.
Punktem wyjścia takiej rozmowy może być wspólnie przeczytana książka, np. z serii „Bóg rozmawia ze mną”: O wdzięczności, O przyjaźni i Jak pokonać strach. To trzy kolorowe, pięknie ilustrowane niewielkie książeczki z opowiadaniami i zadaniami na końcu. Do przeczytania, przemyślenia i przedyskutowania. Świetnie sprawdzą się również podczas dłuższej podróży z dzieckiem.
Materiału do refleksji dostarczą Wam również krótkie opowiadania ks. Twardowskiego, które znajdziesz w książce Od A do Żet. To historie, które zachęcą do rozmawiania o życiu, rodzinie czy przyrodzie w sposób pełen mądrości, ciepła, dobroci i życzliwości dla ludzi.
6. Podaruj indywidualny czas
Jeśli masz więcej niż jedno dziecko, postaraj się spędzać czas indywidualnie z każdym z nich. Czas sam na sam z dzieckiem wzmocni Waszą relację, zbuduje poczucie własnej wartości dziecka i pozwoli mu odczuć, że jest wyjątkowe i cenione. Niezależnie od tego, czy będzie to spacer po okolicy, wycieczka na plac zabaw czy po prostu wspólne czytanie bajki w domu – ważne jest, aby stworzyć taką okazję dla każdego z dzieci.
Pamiętaj! Te wspólne chwile z dzieckiem, na które teraz niejednokrotnie ciężko wygospodarować czas, to te momenty, za którymi już za kilka lat będziesz tęsknić. Dlatego nie czekaj! Zacznij od wydrukowania poniższych zabaw. A potem wykonajcie je wspólnie. Niech wspólne spędzanie czasu stanie się Waszym rytuałem, który przetrwa lata.
Anna Moneta