7 wyjątkowych postanowień noworocznych dla duchowego rozwoju + gratis do pobrania
Okolice Nowego Roku to czas, w którym robimy podsumowania i snujemy plany na nadchodzące miesiące. Plany te często przyjmują formę noworocznych postanowień, obejmujących jednak zwykle rzeczy świeckie. Decydujemy się zdrowo odżywiać, schudnąć, zmienić pracę czy nauczyć obcego języka… Te wszystkie pomysły są często bardzo słuszne, jednak nie obejmują tego, co najważniejsze - rozwoju duchowego. Warto więc poświęcić chwilę czasu i spróbować podjąć postanowienia, w których centrum będzie Bóg.
Jakie noworoczne postanowienie powinien więc podjąć chrześcijanin? Mamy dla Was kilka sugestii wraz z podpowiedziami, co zrobić, by w nich wytrwać! Nie przeocz również rewelacyjnej listy postanowień noworocznych do druku, którą dla Was przygotowaliśmy!
1. Codzienna modlitwa 
W wirze obowiązków często trudno znaleźć czas na modlitwę - a przecież, jak mówił o. Pio, to właśnie modlitwa jest kluczem, który otwiera serce Boga! Z tego względu zadbaj o odpowiednie miejsce, czas i atmosferę, by poświęcić się tylko Bogu - codziennie! Na początek wystarczy kilka minut - po jakimś czasie z pewnością odczujesz zmianę w swoim myśleniu, reakcjach i postrzeganiu świata.
Świetną pomocą będzie tu książka “Modlitwy na każdy czas” z serii #365. Znajdziesz w niej zbiór modlitw na każdy dzień roku opartych na słowie Bożym i wpisanych w rok liturgiczny. Ich autorka, s. Bożena Maria Hanusiak, od wielu lat prowadzi życie pustelnicze. Jego owocem jest m.in. słowo pisane, które przerodziło się w wiele książek pomagających w spotkaniu z Bogiem i chętnie czytanych. Dodatkowy atut modlitewnika to dopracowana oprawa graficzna, zachęcająca do codziennego spotkania z Bogiem przez cały rok.
Lubisz notować? W wytrwaniu w postanowieniu regularnej modlitwy z pewnością pomoże Ci “Dziennik duchowy” - wyjątkowy notatnik, który stanie się miejscem zapisu twoich rozmów z Bogiem. W dzienniku znajdziesz przykładowy plan czytań Pisma Świętego na trzy miesiące, miejsce na wpisanie dziękczynienia Bogu za to, co czyni w twoim życiu, miejsce na zapisanie swoich próśb, przestrzeń dziennika na każdy dzień z pomocnymi instrukcjami, a także miejsce na notatki. Całość utrzymano w zachwycającej szacie graficznej, by modlitwa stała się wyjątkowym przeżyciem - każdego dnia!
2. Czytanie Pisma Świętego
Twój egzemplarz Pisma Świętego kurzy się na półce? Czas to zmienić! Pamiętaj, że Biblia to miejsce, w którym możesz spotkać Boga, poznać Jego spojrzenie na świat i na Ciebie. Czytając Pismo Święte, regularnie dajesz Mu okazję, by mógł wejść z Tobą w żywy kontakt.
Od czego zacząć? Po pierwsze, znajdź egzemplarz Pisma Świętego, z którego będzie Ci się wygodnie korzystało. Dobrym wyborem będzie nowe tłumaczenie z komentarzem, które stworzono tak, aby jak najlepiej oddać po polsku sens oryginalnego tekstu biblijnego. Zawiera ono liczne komentarze, przypisy, wprowadzenia do poszczególnych ksiąg, teksty paralelne, tablice chronologiczne, mapy, a także słownik terminów biblijnych. Te pomoce pomogą Ci zrozumieć tekst biblijny, a także dostrzec główne myśli i przesłanie zawarte w tekście. Pisma Święte przygotowano w różnorodnych formatach i wersjach - znajdziesz wśród nich np. Biblię dla kobiet, wyposażoną w kolorowe wkładki Biblię “z rybką” czy maleńkie, kieszonkowe wydanie Biblii Tabor.
Jeśli masz mało czasu i szukasz jak najprostszego rozwiązania, w codziennej lekturze Biblii pomoże Ci “Ewangelia 2024” - książeczka, w której znajdziesz teksty Ewangelii na każdy dzień 2024 roku wraz z krótkim rozważaniem i modlitwą. To wspaniała opcja dla zabieganych!
Wolisz modlić się psalmami? W Nowym Roku wykorzystaj modlitewnik “365 dni w rytmie psalmów”. To codzienny pomocnik duchowy z fragmentem psalmu na każdy dzień, rozważaniem, a także miejscem na własne refleksje czy postępy duchowe. Wszystko ozdobione pięknymi grafikami, które umilą codzienną lekturę.
A może by tak przeczytać całe Pismo Święte w ciągu nadchodzącego roku? W realizacji tego ambitnego planu pomoże Ci maleńka książeczka “Biblia w 365 dni”. To plan przeczytania Pisma Świętego w całości, przygotowany w taki sposób, aby lektura Słowa Bożego zawsze była ciekawa i inspirująca. Możliwość zaznaczania postępów stanie się motywacją do wytrwania w codziennym czytaniu.
3. Codzienna lektura duchowa
Stała lektura religijna to nieoceniona pomoc w rozwoju duchowym. To jeden z podstawowych sposobów pogłębiania wiary. Nie musisz poświęcać jej wiele czasu - często już 5, 10 czy 15 minut dziennie przyniesie dobre owoce - pod warunkiem, że zadbasz o systematyczność.
Doskonałą pomocą w tym względzie będą książki z wyborem tekstów na każdy dzień roku, które w ciągu kilku minut pozwolą Ci zapoznać się z ubogacającym, pouczającym fragmentem. Doskonałym wyborem będą tu np. teksty s. Leonii Marii Nastał “W objęciach Bożej Miłości”, myśli ks. Gabriele Amortha “Bóg nas kocha każdego dnia”, rozważania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego “Czas to miłość”, fragmenty kazań bł. ks. Jerzego Popiełuszki “Bądźmy silni miłością” czy codzienne rozmowy s. Hilarii Główczyńskiej “Wierz, ufaj, kochaj”.
Masz mało czasu i chcesz mieć pewność, że codziennie przeczytasz choć jedno wartościowe zdanie? Skorzystaj z naszych codzienników na biurko. To oryginalne kalendarze, które pozwolą Ci każdego dnia odkrywać nową, głęboką myśl. Wystarczy, że postawisz codziennik w widocznym miejscu i będziesz każdego dnia przewracać kolejną stronę.
4. Naśladowanie Maryi
Maryja uczy tego, co jest naprawdę ważne. Jej cechy, takie jak pobożność, prostota życia, pokora, umiejętność służenia drugiemu człowiekowi - może naśladować każdy. W Nowym Roku warto więc postawić sobie Matkę Jezusa jako wzór w codziennym wzrastaniu.
Jeśli pragniesz naśladować Maryję i kontemplować jej życie, z pomocą przyjdzie Ci książeczka “Jak dziecko w objęciach Matki”. To niewielki modlitewnik, w którym znajdziesz wybór krótkich myśli maryjnych św. Urszuli Ledóchowskiej na 365 dni. To piękna szansa, by przeżyć – najpierw choćby rok, a potem i całe życie – „jak dziecko w objęciach Matki”.
5. Praktykowanie wdzięczności
Chcesz poprawić jakość swojego życia, być bardziej pogodny, mieć lepsze relacje z ludźmi i realizować cele, które sobie stawiasz? Naukowcy udowodnili, że wszystko to osiągniesz, praktykując codziennie wieczorem… wdzięczność.
Praktykowanie wdzięczności to ważny krok na drodze do szczęśliwego życia - potwierdza to wielu kierowników duchowych. Już św. Ignacy Loyola w swoim codziennym rachunku sumienia zachęcał do tego, aby każdego wieczoru, przed pójściem spać, trwać w postawie wdzięczności.
Dziś praktykowanie wdzięczności ma coraz więcej zwolenników. Regularna wdzięczność prowadzi do zauważania obecnego w codzienności dobra i otwierania się na nie. Pomaga również przetrwać kryzysy i trudne momenty.
Jak praktykować wdzięczność? Doskonałą motywacją będzie tu “Dzienniczek wdzięczności #365”. To książka, w której znajdziesz inspirujące zadania, kwestie do przemyślenia, intrygujące rady, a także miejsce na własne notatki. Uwieńczeniem dzienniczka jest miejsce na swoje postanowienia na przyszłość.
6. Regularny rachunek sumienia
Regularny, a najlepiej codzienny rachunek sumienia umożliwia lepsze zrozumienie siebie i uzmysławia obecność Boga w swoim życiu. Pomaga wzrastać w cnotach i eliminować własne przywary.
Warto skorzystać tu z gotowych rachunków sumienia, które podpowiedzą Ci trafne pytania skłaniające do refleksji. Małe, poręczne książeczki z miejscem na notatki to świetny motywator do częstej refleksji.
7. Dzielenie się wiarą z innymi
Nowy Rok to również doskonała okazja, by postanowić sobie większe zaangażowanie w przekazywanie wiary innym. Kiedy wchodzimy w osobistą relację z Bogiem, zwykle zdajemy sobie sprawę, że najlepszą rzeczą, jaką możemy uczynić dla innego człowieka, jest pomóc mu poznać Chrystusa.
Jak mówić o Bogu swoim najbliższym, przyjaciołom, znajomym? Jak przekazać innym Dobrą Nowinę o Jezusie? Po pierwsze, postaraj się zarażać innych radością! Radość to klucz do ewangelizacji - narzekanie i niezadowolenie nikogo nie przyciągnie do wiary. Możesz również zacząć od drobiazgów - wykorzystaj w tym celu kartki, perełki prezentowe lub zakładki. To doskonała okazja, by przekazać piękne myśli i słowa pełne wiary - a przy tym wzbudzić uśmiech na twarzy obdarowanego.
Lista postanowień noworocznych — grafika do druku
Niezależnie od tego, na jakie postanowienia noworoczne ostatecznie się zdecydujesz, pamiętaj o konsekwencji. Każda zmiana wymaga praca nad sobą, jednak dla duchowego rozwoju warto ją podjąć. Bądź więc wytrwały i systematyczny, ale równocześnie cierpliwy i wyrozumiały dla samego siebie.
Aby zwiększyć swoją motywację, koniecznie zapisz podjęte postanowienia. Powieszone na tablicy korkowej, przyczepione magnesami do lodówki lub umieszczone w ramce na blacie biurka, będą cały rok przypominać Ci o realizowaniu tego, co najważniejsze.