Jak dbać o relacje małżeńskie i rodzinne w codzienności?

Małżeństwo, rodzina – to powołanie większości z nas. Każde z nich to inna historia, inne radości, ale też inne problemy. Nie ulega wątpliwości, że o związek trzeba dbać – ma być przecież naszym najlepszym miejscem w życiu aż do samego końca.
Co zrobić, żeby rzeczywiście tak było?
Jak tworzyć szczęśliwą relację do końca życia?

Znajdźcie dla siebie czas

Z pozoru takie oczywiste – zadbać o wspólny czas razem, cieszyć się swoją obecnością w małżeństwie. Niestety, w codziennym tempie życia, zatroskaniu, obowiązkach, walce z trudnościami, bardzo często o tym wspólnym czasie… zapominamy. Zamiast żyć ze sobą, żyjemy obok siebie – coraz bardziej zmęczeni, przybici rutyną, często nosząc w sobie żal do współmałżonka lub poczucie niesprawiedliwości.
Brak spędzania czasu we dwoje i szczerej rozmowy potrafi bardzo mocno namieszać w małżeństwie. Gdy spędzamy ze sobą zbyt mało czasu, zwykle zaczynają się konflikty, pretensje, niezrozumienie… Dalsze unikanie podejmowania wspólnych tematów – także tych trudnych – często prowadzi do poważnych kryzysów w małżeństwie. A przecież ta druga osoba to właśnie ta ukochana, wybrana na towarzysza życia. Nie można więc czekać i zgadzać się na powolne umieranie związku „bo tak już jest”, „bo większość par tak ma”. Trzeba zawalczyć o relację – przecież każdy z nas potrzebuje czuć się kochany i zrozumiany.
Jak to zrobić? Znalezienie czasu tylko we dwoje w małżeństwie może być trudne, zwłaszcza gdy macie dzieci i na co dzień jesteście zdani sami na siebie. Warto zacząć tu od małych kroków i choćby 15 minut wspólnej rozmowy, np. gdy dzieci usną. Pamiętaj jednak, że ma być to czas tylko dla Was i Waszej relacji – bez omawiania rachunków, spraw do załatwienia itp. Wypijcie razem herbatę, opowiedzcie o tym, co przeżywacie, co jest dla Was ważne. Czasem wystarczy po prostu przytulić się i tak trwać razem – bez zbędnych słów, by okazać wsparcie, zrozumienie i pełną akceptację. Jeśli nie dacie sobie tych kilku chwil razem na co dzień, ich miejsce zajmie samotność i wzajemne obwinianie się.
Dobrze jest również pomyśleć o dłuższym, szczególnym czasie razem – np. wyjściu do restauracji, kawiarni czy na koncert. Częstotliwość takich wyjść może być – zależnie od możliwości – różna, jednak warto zadbać tu o pewną regularność, np. raz, dwa razy w miesiącu. To prawda, że wiele par będzie musiało o takie randki „zawalczyć”, szukając odpowiedniego momentu i opieki nad najmłodszymi członkami rodziny. Wspólny czas zaowocuje jednak przemianami w Waszym małżeństwie, ale też całej rodzinie – bo szczęśliwi, kochający się rodzice to szczęśliwe i spokojniejsze dzieci.

Wspólna modlitwa

Dobrze jest pamiętać, że w małżeństwie ważna jest nie tylko jedność fizyczna i emocjonalna, ale też duchowa. Jak ją osiągnąć?
Kluczem jest tu wspólna modlitwa – to właśnie ona jednoczy małżonków i chroni ich przed atakami złego, który próbuje rozbijać małżeństwa i rodziny. Im bardziej Bóg będzie obecny w Twoim małżeństwie, tym bardziej zbliżycie się do siebie, staniecie się prawdziwie jednością.
Gdy małżonkowie stają razem w modlitwie małżeńskiej przed Bogiem, mogą przedstawiać Mu wszystkie swoje problemy, radości i całe swoje życie. To również czas wsłuchiwania się w głos Boży, Jego plan dla małżeństwa. Dalszy etap modlitwy małżeńskiej może być związany z czytaniem Słowa Bożego, wsłuchiwaniem się w Boży głos i dzieleniem się ze współmałżonkiem zrozumieniem tego Słowa, bo Słowo Boże jest żywe i skuteczne, dotyka i przemienia, objawia to, co chore i leczy.
Dobrze pamiętać tu, że modlitwa małżeńska zazwyczaj jest możliwa dopiero wtedy, gdy każde z małżonków samo będzie się modlić. Warto więc w pierwszej kolejności zapytać samego siebie – jaka jest kondycja mojej modlitwy? Gdy modlitwa będzie ważna osobiście dla każdego z małżonków, stanie się też ważna dla obojga.

A co z dziećmi?

Warto w tej kwestii uświadomić sobie jedną podstawową rzecz – dzieci są ważne, jednak najważniejszy powinien być współmałżonek. To właśnie żona, mąż jest tą najbliższą osobą, z którą wiąże Cię sakrament małżeństwa. Dzieci prędzej czy później odejdą – masz je tylko na wychowanie, ale w przyszłości muszą one same zadecydować o sobie i wybrać swoją drogę.
Dzieci nie mogą być ważniejsze od współmałżonka – jeśli tak się stanie, moment ich usamodzielniania okaże się bardzo trudny i bolesny – zarówno dla rodziców, którzy zaniedbali własną relację, jak i dla samych dzieci, które przyzwyczaiły się, że wszystko kręci się wokół nich.
Pamiętaj również, że dzieci właśnie od rodziców uczą się tego, jak powinny wyglądać relacje w rodzinie. Z takim obrazem, jaki im pokażemy jako rodzice, pójdą kiedyś w świat. Jeśli będą szły przez życie ze wzorcem kochających się i szanujących rodziców, będzie im łatwiej stworzyć zdrowe i szczęśliwe relacje, rodziny.

Zainspirować się

W życiu małżeńskim warto szukać inspiracji i motywacji, która pomoże ożywić związek, nawet przy długim stażu i wcześniejszych zaniedbaniach. Dobrym pomysłem będzie tu lektura książek, które pomogą Ci zadbać o Twoje małżeństwo w praktyce, np. „Ku pełni miłości”, „Obudzić sakrament małżeństwa” czy „Złamać szyfr, czyli jak zrozumieć małżonka”. Dzięki takim książkom zyskasz garść przydatnych rozwiązań i wskazówek, które możesz zastosować w codziennym życiu.
Szukając inspiracji i wsparcia, zwróć się również do świętych. Pięknym przykładem może tu być niedawno beatyfikowana rodzina Wiktorii i Józefa Ulmów, która ukazuje nam piękno dojrzałych chrześcijan oraz prawdziwie kochających się małżonków, budujących swoje życie małżeńskie na mocnym fundamencie wiary i bezwarunkowej miłości do bliźniego. Ich przykład daje nam wzór rodziny pełnej miłości, cierpliwości, wzajemnej troski o siebie. Bo bycie rodziną oznacza, że jesteś częścią czegoś pięknego, oznacza, że kochasz i będziesz kochany przez resztę swojego życia.
Pamiętaj – czasem nawet drobne rzeczy, które nie zajmują wiele czasu, mogą zmienić Twoje małżeństwo na lepsze. Spójrz na swojego współmałżonka z miłością i znajdź dla niego czas. Zacznij od drobnych gestów, uśmiechu, złapania za rękę. Możesz również skorzystać z naszego gratisu – modlitwy małżonków w pięknej oprawie graficznej. Wydrukuj ją i powieś w Waszym domu – niech stanie się motywacją i zaproszeniem do wspólnej modlitwy.