Dlaczego lubimy dawać prezenty dzieciom?
Prezenty warto dawać każdemu - bez względu na wiek. Zwyczajowo to jednak dzieci otrzymują najbardziej okazałe podarunki - zwłaszcza w okresie bożonarodzeniowym. Doskonale widać to w czasie tygodni poprzedzających święta, kiedy to sklepowe półki wręcz uginają się pod ciężarem wszelkiego rodzaju klocków, autek, lalek i innych dziecięcych gadżetów. A szał zakupów, który ogarnia rodziców, babcie, chrzestnych i wszelkie ciocie i wujków okazuje się wręcz zaraźliwy. Dlaczego to właśnie dzieci są najczęstszym “celem” ofiarodawców? Co sprawia, że tak bardzo lubimy przygotowywać prezenty dla najmłodszych?
Radość dawania
Dawanie prezentów nie liczy się jedynie w materialnym kontekście. Bardzo ważny jest również aspekt emocjonalny - radość, wdzięczność, budowanie relacji. To, że dana osoba znajduje się na czyjejś “liście prezentowej”, świadczy o tym, że jest dla kogoś ważna.
Dzieci wyjątkowo dobrze sprawdzają się w roli obdarowywanych. Ich szczera radość z podarunku potrafi wielokrotnie przewyższyć wszelkie starania związane z jego wyborem i zakupem. Widząc radość najmłodszych, sami czujemy się lepiej i weselej. Niejednokrotnie pojawia się wzruszenie, które pozostaje w pamięci na lata, a trafiony prezent potrafi zapisać się w pamięci do końca życia
Nie da się ukryć, że dzieci uwielbiają prezenty, jednak okazuje się, że dawanie upominków najmłodszym przynosi korzyści przede wszystkim… dorosłym. Przygotowanie i wręczanie podarunku wzmacnia uczucie kierowane w stronę dziecka, a także zaspokaja potrzebę opiekuńczości i troski.
Kolejny aspekt, który sprawia, że prezenty dla dzieci są tak wyjątkowe, to kwestia braku presji wzajemności. Dzieci obdarowujemy po prostu dlatego, że są i że je kochamy. Nie oczekujemy nic w zamian, nie zastanawiamy się, czy wypada, a także czy nie postawimy obdarowanego w niezręcznej sytuacji, ponieważ nie ma nic dla nas. Właśnie dlatego prezenty dla dzieci dobitnie pokazują, jak wielka przyjemność może płynąć z samego dawania
Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia finansów. W przypadku dziecka to, jaka jest wartość zakupu, jest zdecydowanie mniej istotna niż to, czy sprawił mu on faktyczną radość. Swego czasu w sieci furorę robił filmik, na którym maluch entuzjastycznie cieszy się po otrzymaniu pięknie zapakowanego… świeżego banana. Najważniejsze więc, żeby upominek trafił w gust i zainteresowania dziecka, a nie kosztował zawrotną sumę.
Psychologiczne spojrzenie
Co ciekawe, badania pokazują, że czerpanie przyjemności z obdarowywania innych jest głęboko wpisane w ludzką naturę. W internetowym piśmie Public Library of Science opisano eksperyment, w którym badano dzieci poniżej dwóch lat otrzymujące oraz dające cukierki. Badanie pozwoliło na stwierdzenie, że już takie maluchy są szczęśliwsze, dając cukierki, niż je otrzymując.
To zaskakujące, ale ludzki mózg woli dawać, niż otrzymywać. Jak to działa w praktyce? Gdy otrzymujemy prezent, aktywuje się specjalna sieć neuronów, będąca grupą połączonych obszarów mózgu, znanych jako mózgowy układ nagrody. Proces ten wiąże się z wydzielaniem dopaminy, zwanej popularnie “hormonem szczęścia” - to dlatego właśnie odczuwamy radość na widok prezentu.
Okazuje się jednak, że dawanie pobudza mózg do jeszcze większej aktywności. Gdy dajemy komuś prezent, znów aktywuje się mózgowy układ nagrody, jednak do akcji wkracza również połączenie skroniowo-ciemieniowe, zaangażowane w proces empatii. Dzięki temu, uczucie szczęścia po obdarowaniu kogoś trwa znacznie dłużej niż po otrzymaniu prezentu.
Czy to nie cudowne, że zostaliśmy stworzeni właśnie w taki sposób? Również Pismo Święte potwierdza tę prawdę - “Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu.” (Dz 20,35).
Jaki prezent dla dziecka?
Wybierając podarunki dla najmłodszych, obdarowujący kierują się różnymi motywami - atrakcyjnością, trendami, marzeniami czy sentymentami z własnego dzieciństwa, a czasem tym, co kupują swoim dzieciom znajomi. Nie zawsze są to trafne wybory. W efekcie w ręce dzieci trafiają niejednokrotnie przedmioty, które mogą wyrządzić więcej szkody, niż pożytku.
Prezent dla dziecka powinien sprawiać mu radość i być dopasowany do jego wieku i zainteresowań. Podczas wyboru prezentu dla dziecka trzeba więc w pewien sposób zignorować własne upodobania, a wczuć się w potrzeby dziecka.
Dobrze również pamiętać, że kupowanie bardzo drogich prezentów niekoniecznie jest trafionym pomysłem. Po pierwsze dlatego, że dzieci nie zawsze oczekują kosztownych rzeczy. Mój syn w wieku trzech lat dostał na mikołajki duże, drogie sanki i małą, tanią, plastikową perkusję. Dla niego cena nie miała znaczenia - gdy zobaczył perkusję, aż zaświeciły mu się oczy i nie mógł oderwać się od niej przez wiele godzin. Dziś kontynuuje swoją pasję do muzyki. Najważniejsze jest więc dostrzeżenie tego, co wzbudza w dziecku największą radość.
Drogie prezenty to również kształtowanie w dzieciach wygórowanych oczekiwań. Kiedy od najmłodszych lat dostają kosztowne przedmioty, często okazują swoje niezadowolenie w przypadku otrzymywania drobnych, tańszych upominków. Nie cieszą ich prezenty symboliczne, o mniejszej wartości. Warto mieć to na uwadze już od najmłodszych lat i tłumaczyć, że cena rzeczy, którą otrzymują, nie jest najistotniejsza. Ważniejsza jest pamięć i zaangażowanie, jakie obdarowujący włożył przygotowanie swojego daru.
Książka dla dziecka na święta
Książka to jeden z najpiękniejszych upominków, jakie możemy podarować naszym dzieciom z okazji świąt. Czytanie niesamowicie rozwija - stymuluje rozwój mózgu, rozbudza ciekawość świata, pobudza rozwój mowy, usprawnia pamięć, rozwija wyobraźnię, a nawet kształtuje inteligencję emocjonalną. Książki mają też ogromną wartość sentymentalną - to cudowne uczucie, wracać po latach do ulubionych książek z dzieciństwa, zwłaszcza, jeśli zostały opatrzone pamiątkową dedykacją od rodziców, dziadków czy chrzestnego. Taki prezent tworzy więź między obdarowującym a obdarowanym i nie zniknie tak szybko z życia młodego człowieka, jak zabawka, która znudzi się zwykle po krótkim czasie.
Książka jako prezent sam w sobie lub część większego prezentu będzie więc zawsze dobrym wyborem. Przy wyborze konkretnych tytułów należy koniecznie wziąć pod uwagę wiek dziecka i jego upodobania. Dla najmłodszych najlepiej sprawdzą się książeczki z twardymi, tekturowymi stronami, jak np. “Biblia. Zobacz, dotknij, poczuj!”. To książeczka, która pozwala rozbudzić ciekawość dziecka, angażując zwłaszcza zmysł wzroku i dotyku. Zamieszczono w niej 8 pięknie ilustrowanych, najbardziej znanych biblijnych opowieści ze Starego i Nowego Testamentu. Każdą opowieść zakończono sensorycznym wyzwaniem - dziecko ma np. dotknąć i wyobrazić sobie, jak wygląda skóra rekina, dotknąć i poczuć, jak miękka jest sierść lwa itp. Książeczka zawiera aż 6 pól dotykowych wypełnionych materiałami o różnych fakturach i kolorach. Używana pod kontrolą rodzica, doskonale sprawdzi się nawet u kilkumiesięcznych dzieci.
Nieco starsze maluchy, które zaczynają już przygodę z układankami, z pewnością zainteresuje “Moja pierwsza Biblia z puzzlami”, która nie tylko pozwoli im odkryć najważniejsze biblijne wydarzenia, ale też dostarczy wiele radości z układania puzzli.
Jeśli szukasz drobnego dodatku do prezentu, który przypomni maluchowi o znaczeniu i wartości świąt, doskonale sprawdzą się różnego rodzaju bożonarodzeniowe kolorowanki. Te niewielkie książeczki to doskonały sposób, by przygotować dziecko do przeżycia Bożego Narodzenia. Najmłodsi poznają dzięki nim podstawowe zwyczaje świąteczne, a także historię tych wspaniałych Świat.
Najlepszym wprowadzeniem w treść świąt będzie jednak książka “Historia Bożego narodzenia”, ukazująca w przystępny i atrakcyjny sposób całą historię narodzenia Jezusa, w której niemałą rolę odegrali aniołowie, gwiazda, królowie i wielu innych bohaterów. W książeczce zamieszczono również pięknie zdobioną stronę na dedykację, co czyni ją doskonałym pomysłem na prezent z okazji Mikołajek czy Gwiazdki.
Starsze dzieci, które lubią dociekliwe pytania i równie intrygujące odpowiedzi, z pewnością ucieszą się z książek z serii o młodych detektywach - “Katechizm młodego detektywa” oraz “Biblia młodego detektywa”. Przez książki prowadzą sympatyczni bohaterowie: Zosia i Tomek. Na początku każdego rozdziału znajduje się minikomiks z zabawnymi dialogami. Wszystko w atrakcyjnych, bogato ilustrowanych wydaniach wzbogaconych o komentarze na marginesach, a także odnośniki i ciekawostki.
Wejdź w świąteczny klimat
Obdarowywanie dzieci w okresie świątecznym to piękna tradycja, którą warto kultywować. Pamiętajmy jednak, że to, co czyni święta tak wspaniałym czasem, to nie tylko prezenty! Dzieci potrafią odróżnić rzeczy ważne od mniej ważnych, więc nie bój­my się nadawać głębszego znaczenia przygotowaniom do spotkania z Jezusem, który ma się narodzić. Wyjaśnijmy dzieciom, że to wyjątkowe przygotowanie, ponieważ czekamy na na­rodziny Boga, który z miłości do nas stał się człowie­kiem i narodził się w Betlejem, w ubogiej stajence, a teraz pragnie rodzić się w naszych sercach.
Aby rozpocząć taką rozmowę, wykorzystaj np. tematyczne kolorowanki lub przygotuj z dzieckiem wieniec adwentowy. Wspólna praca może stać się wstępem do rozmowy o znaczeniu świąt, by w ferworze zajęć nie zapomnieć o tym, co najważniejsze.
Na koniec mamy dla Ciebie niespodziankę - wyjątkowy kalendarz dla dzieci do druku z “Ewangelią dla dzieci 2024”. To wspaniały pomocnik, który będzie codziennie przypominał Tobie i Twojemu dziecku, jak ważne jest czytanie Ewangelii już od najmłodszych lat!