365 dni w podróży duchowej z Maryją

Wywiad z s. Anną Marią Pudełko AP

Część trzecia

Zachęcamy do lektury trzeciej, ostatniej części rozmowy wokół Dziennika maryjnego pt. „Ku wolności, która jest w tobie” z jego autorką, s. Anną Marią Pudełko AP – apostolinką, psychopedagogiem powołania, teologiem pastoralnym, kierownikiem duchowym, autorką wielu książek.
Edycja Świętego Pawła: Najnowsza publikacja Siostry jest skierowana do kobiet, które pragną rozwijać swoją duchowość w obecności Miriam, Matki Jezusa. Czy w Maryi może odnaleźć się każda kobieta – zamężna, konsekrowana, samotna, wdowa?
s. Anna Maria Pudełko AP: Czy w Maryi może się odnaleźć każda kobieta? Oczywiście, że tak! Piękno i fenomen powołania Miriam z Nazaretu, Matki Boga, polega właśnie na tym, że Ona w swoim życiu przeżyła wszelkie możliwe formy powołania, jakie może wybrać kobieta każdej epoki, każdego czasu.
Miriam jest Córką, przeżywa swoje powołanie do życia. Jak mówi nam Tradycja, jest Córką w rodzinie Anny i Joachima.
Miriam jest Narzeczoną, potem Małżonką Józefa.
Miriam jest Mamą Jezusa, Syna Bożego, mocą Ducha Świętego.
Miriam przeżyła też śmierć swojego męża i pozostała Wdową.
Jednocześnie Miriam jest Kobietą całkowicie Bogu oddaną i konsekrowaną. Była w pełni Żoną Józefa, ale pozostała też czysta i dziewicza właśnie ze względu na swoje Boskie macierzyństwo.
Dlatego zarówno kobieta, która zakłada rodzinę, kobieta niezamężna, jak i kobieta Bogu poświęcona, może odnaleźć coś wspólnego z Miriam. I każda z nas w różnorodnych życiowych powołaniach może się uczyć najpiękniejszej rzeczy od Miriam – Jej głębokiej więzi z Bogiem, miłości do Niego, a jednocześnie Jej ogromnej umiejętności kochania. Kochania swoich najbliższych, ale też kochania w sposób bardzo konkretny każdego człowieka, którego Bóg postawił na Jej drodze i stawia na naszej drodze życia.
Edycja Świętego Pawła: W ostatnim czasie coraz częściej patrzy się na postacie biblijne w nieco inny sposób – jako na ludzi z krwi i kości, z którymi możemy nawiązać relację. Czy możemy w ten sposób spojrzeć również na Maryję? Czy może Ona pomóc współczesnym kobietom w ich problemach?
s. Anna Maria Pudełko AP: Tak, oczywiście, możemy patrzeć na bohaterki biblijne jako na osoby z krwi i kości, a jednocześnie tak powinniśmy patrzeć na Miriam. To my w pewien sposób oddaliliśmy Ją od siebie, czyniąc Ją niedostępną, odległą, jak wielką Królową na niebieskim tronie w koronie, w majestacie. Tymczasem słowo Boże pokazuje nam Ją jako Kobietę zanurzoną w codzienności i zanurzoną w Bogu. Podobnie mistycy, a także osoby święte, które doświadczyły spotkania z Miriam poprzez objawienia zatwierdzone przez Kościół, nieustannie powtarzają, że jest Ona niesamowicie pokorna i piękna, taka na wyciągnięcie ręki. I chyba warto powrócić do takiego wizerunku Bożej Matki.
Jestem głęboko przekonana, że to nie ujmuje należnej czci i szacunku, miłości, nabożeństwa i pobożności, jakie mamy do Bożej Matki. Ale ta bliskość, którą możemy z Nią stworzyć, wydaje mi się ogromnie ważna i może nam pomagać, może nas inspirować. Miriam jako nasza Siostra w kobiecości może poprzez swoje życie pokazywać nam, jak żyć pięknie, sensownie, ewangelicznie. Potrzebujemy tylko odwagi i czasu, aby otworzyć słowo Boże i Ją tam spotykać, aby się w Nią zapatrzeć i od Niej uczyć. Wierzę mocno, że tutaj mogą nam też pomóc rozważania tajemnic różańcowych, gdzie razem z Miriam patrzymy na życie Jezusa i na Jej życie obok Jezusa. Możemy tu uczyć się bardzo wielu rzeczy i te tajemnice mogą głęboko inspirować naszą codzienność.
Edycja Świętego Pawła: „Wolność jest w Niej” i „Ku wolności, która jest w tobie” to książki o kobiecie i dla kobiet, ale czy mogą z nich zaczerpnąć także mężczyźni?
s. Anna Maria Pudełko: Z pewnością książka „Wolność jest w Niej”, chociaż jest przeznaczona głównie dla kobiet, może być czytana również przez mężczyzn. Miriam jest dla wszystkich i inspiruje każdego człowieka w jego drodze wiary, życia coraz bardziej słowem Bożym, w komunii z Bogiem na drodze do świętości. Z informacji zwrotnych, które otrzymuję, wiem od czytelniczek, że sporo mężów też sięgnęło po tę książkę, kiedy one dzieliły się z nimi jej treścią. Wzrusza mnie też fakt, że także księża chętnie ją czytają, dzieląc się, że zbliża ich do Maryi i zawierzenia Jej swojego kapłaństwa, a jednocześnie bardziej pomaga im zrozumieć, jak towarzyszyć kobietom w rozwoju wiary i współpracy duszpasterskiej. Natomiast Dziennik maryjny Ku wolności, która jest w tobie to szczególna propozycja dla kobiet, pomyślana w duchu kobiecym, uwzględniająca ich wrażliwość. Myślę, że panowie mogą zrobić piękny prezent swojej żonie, córce, mamie, przyjaciółce, siostrze i zaprosić ją na tę drogę przyjaźni i rozwoju z Miriam z Nazaretu, jednak nie jest to książka dla mężczyzn.
Edycja Świętego Pawła: Dziękujemy za rozmowę.
„Ku wolności, która jest w tobie” – Dziennik maryjny dla kobiet, będący równocześnie zeszytem ćwiczeń, gdzie każdego dnia można zapisywać swoje przemyślenia, stworzony na podstawie książki „Wolność jest w Niej”. To swoisty przewodnik, który ma pomóc w budowaniu głębszej relacji z Bogiem przez przyjaźń z Miriam oraz w odkrywaniu bogactwa i zasobów kobiecości przez przypatrywanie się najpiękniejszej z kobiet – Matce Boga. Dziennik przeznaczony jest na 365 dni, ale pracę z nim można zacząć w dowolnym dniu, ponieważ nie jest on związany z konkretnym rokiem kalendarzowym.
„Dziennik maryjny” powstał z myślą o każdej kobiecie, która pragnie znaleźć, poświęcić czas na bycie blisko Boga w obecności Miriam. Doskonale sprawdzi się do pracy samodzielnej, z przyjaciółką lub w grupie kobiet. Całości dopełnia zachwycająca szata graficzna, wychodząca naprzeciw wrażliwości estetycznej kobiet, pełna kwiatowych ornamentów.