Dlaczego warto czytać Biblię codziennie i jak to robić?

Przyznaj się szczerze przed samym sobą – kiedy ostatnio czytałeś/aś Pismo Święte? Przynajmniej przez 10 minut?
Oczywiście nie chodzi tu tylko o czytanie tekstu biblijnego jak książki, strona po stronie. Najważniejsze, by odnieść go do siebie i wprowadzać w życie – dzień po dniu.
Czy to jest trudne zadanie?
I tak, i nie. Postanowienie codziennej lektury Biblii, jak każda dłuższa praktyka, jest wyzwaniem i zobowiązaniem. Wymaga wytrwałości, systematyczności i stanowi swoisty duchowy trening. Pamiętaj jednak, że Bóg daje ci każdego dnia do dyspozycji 24 godziny, czyli 1440 minut. Wyodrębnienie w tym czasie tych 10 minut każdego dnia jest więc możliwe dla każdego, nawet zapracowanego człowieka.

Dlaczego warto czytać Biblię?

Powodów do czytania Biblii może być wiele. Co zmieni się w Twoim życiu, gdy poświęcisz choć 10 minut dziennie na czytanie Słowa Bożego? Spójrz na poniższą listę i zainspiruj się!
1. Zaczniesz po Bożemu odbierać otaczający cię świat.
2. Doświadczysz, że On naprawdę jest i to w zupełnie inny sposób, niż dotąd ci się wydawało.
3. Wejdziesz w głębszą relację z Bogiem.
4. Zrozumiesz zamysły Pana.
5. Dostrzeżesz, że ktoś Cię kocha, niezależnie od twoich wyborów i okoliczności.
6. Doświadczysz Bożego błogosławieństwa.
7. Zaczniesz rozumieć otaczający Cię świat w inny sposób niż dotąd – zobaczysz sens dobra i cierpienia, które przynosi życie.
8. Pokochasz bardziej siebie i ludzi.
9. Zauważysz, że nigdy nie jest za późno, zawsze można wziąć Boga za rękę i zacząć od nowa.
10. Poczujesz się zdecydowanie szczęśliwszy!
A Ty? Co jeszcze dopiszesz do tej listy?

Jak modlić się Słowem Bożym?

Istnieje wiele sposobów modlitwy Pismem Świętym, mp. Metoda ignacjańska, Lectio Divina, Bible Journaling, Metoda franciszkańska, Skrutacja, Namiot Spotkania... Warto poznać choć kilka z nich, by mieć szansę wypracowania swojego własnego systemu i sposobu czytania Biblii.

Droga, Prawda, Życie

Jeden z ciekawszych, choć wciąż mało znanych sposobów modlitwy Słowem Bożym to metoda „Droga, Prawda, Życie”, stworzona przez bł. Jakuba Alberionego, założyciela Rodziny Świętego Pawła. Ta metoda angażuje całego człowieka, z jego umysłem, wolą i sercem. Na czym polega?
Zanim zaczniesz czytać, zadbaj o odpowiednie przygotowanie:
• Wybierz czas i miejsce spotkania z Biblią.
• Zaplanuj, jak długo będzie ono trwało (my proponujemy na początek 10 minut).
• Podziel ten czas na trzy części i staraj się nie skracać żadnego etapu.
• Rozpoczynając modlitwę, uświadom sobie, że przychodzisz na spotkanie z żywym Bogiem. To On będzie mówił do ciebie przez słowa, a każde z nich popłynie z Jego kochającego serca. Twoim zadaniem jest tylko słuchać.
• Zaproś Ducha Świętego, aby pomógł ci dobrze przeżyć to spotkanie i by otworzył przed tobą skarbiec Bożego słowa.
• Poproś, aby wyciszył w tobie wszystko, co może zagłuszyć głos Boga.
Następny krok to modlitwa przed czytaniem słowa Bożego:
W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Jezu Chryste, mój Mistrzu,
który jesteś Drogą, Prawdą i Życiem,
spraw, abym nauczył się
przewyższającej wszystko umiejętności
miłowania Ciebie w duchu św. Pawła Apostoła
i Kościoła katolickiego.
Ześlij Twego Ducha Świętego
, aby przypomniał mi to, co przepowiadałeś,
i nauczył mnie wcielać to w moje życie.
Następnie rozpocznij lekturę Pisma Świętego według trzech poniższych etapów:

1. Prawda

Ten etap ma na celu uświęcenie umysłu człowieka. Na początek bez pośpiechu przeczytaj fragment Pisma Świętego. Możesz to zrobić kilkakrotnie. Staraj się dobrze zrozumieć jego treść. Nie analizuj znaczenia tego fragmentu dla siebie, ale skup się na jego sensie i głównym przesłaniu. Możesz zadać sobie wiele pytań pomocniczych, np.:
• Co się stało?
•  Kto bierze udział w wydarzeniu?
•  Kto mówi?
• Co mówi?
• Jakie są konsekwencje opisanego wydarzenia?
• Czy odkrywam w tym fragmencie rzeczy nowe, do tej pory przede mną ukryte?
• Czy zrozumiałem coś pełniej?
Jeśli coś jest dla ciebie niezrozumiałe, zapisz to i później uzupełnij wiedzę.

2. Droga

Kolejny etap w tej metodzie dąży do uświęcenia ludzkiej woli. Aby to osiągnąć, pomyśl o sobie jako uczestniku opisywanego zdarzenia. Spróbuj odpowiedzieć na pytania:
• Co w przeczytanym fragmencie jest dla ciebie zaskakujące, trudne, niezrozumiałe, zachwycające, poruszające?
• Kiedy czytasz słowo Boże, jak reaguje twoja wola?
• Czego pragniesz?
• Przed czym się wzbraniasz?
• Czego się lękasz?
Na koniec tego etapu zrób rachunek sumienia, w którym spróbuj sobie uświadomić, jak słowo Boga żyje w tobie na co dzień, jak ty nim żyjesz.

3. Życie

Ostatni etap ma na celu uświęcenie serca. Spróbuj w nim odpowiedzieć Bogu na usłyszane słowo. Słuchaj swojego serca! Jaka modlitwa rodzi się w nim pod wpływem rozważanych słów?
Bez obaw wypowiadaj przed Panem swoją modlitwę, On usłyszy nie tylko każde twoje słowo, ale również poruszenie twego serca, z którego słowo się zrodziło. Może to być słowo uwielbienia, dziękczynienia, przebłagania czy prośby.
Wypowiedz przed Panem wszystko, co jest w tobie, jakbyś całego siebie chciał złożyć w Jego sercu. A kiedy zabraknie ci słów, zwyczajnie trwaj przed Nim i całym sobą chłoń Jego obecność.
Na zakończenie poproś Maryję, by pomogła ci strzec usłyszanego słowa Bożego i rozważać je w sercu. Pozwól, aby słowo Boże inspirowało całe twoje życie. Skorzystaj również z poniższej modlitwy po czytaniu słowa Bożego:
Jezu, Boski Mistrzu,
Ty masz słowa życia wiecznego.
Wierzę, Jezu Prawdo, ale umocnij moją wiarę.
Jezu Drogo, kocham Cię ze wszystkich moich sił,
ponieważ Ty nakazałeś mi doskonale zachowywać Twe przykazania.
Jezu Życie, uwielbiam Cię i wysławiam,
błagam i dziękuję Ci za dar Pisma Świętego.
Z Maryją będę pamiętał i zachowywał
Twoje słowa w moim umyśle
oraz rozważał je w swoim sercu. Jezu Mistrzu, Drogo, Prawdo i Życie,
zmiłuj się nade mną. 
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
jak była na początku, teraz i zawsze,
i na wieki wieków. Amen. 

#duchowytrening ze Słowem Bożym

Jak wytrwać w codziennej lekturze Biblii? Przede wszystkim – podejdź do sprawy na poważnie. Zapisz swoje postanowienie na kartce i powieś w widocznym miejscu – już sam ten fakt będzie pierwszym krokiem do regularności. Zapisując regularnie nasze plany i rezultaty, możemy lepiej kontrolować nasze działania.
Poinformuj swoich domowników o powziętym zobowiązaniu i poproś ich, aby przy różnych okazjach pytali cię o postępy i dopingowali. Powiedz również swojemu spowiednikowi albo duszpasterzowi o zamiarze podjęcia takiego zobowiązania i poproś go o błogosławieństwo. Taka zewnętrzna motywacja pomoże w momentach, gdy będzie Ci ciężko się zmobilizować.
A może masz ochotę na regularny #duchowytrenig razem z nami? W czasie Tygodnia Biblijnego zaprosiliśmy naszych obserwatorów do udziału w akcji, podczas której poznawaliśmy wspólnie Biblię z pomocą 7 metod zaproponowanych przez brata Piotra Kwiatka OFMCap w jego najnowszej książce „Zeszyt ćwiczeń do psalmów”.
Wasz liczny udział przeszedł nasze oczekiwania! Otrzymaliśmy od Was również wiele podziękowań i dobrych słów związanych z akcją. Zachęceni tak licznym odzewem, postanowiliśmy po raz kolejny zaprosić Was do poznawania Pisma Świętego i wspólnej modlitwy!

Od 1 lipca na naszym Facebooku oraz Instagramie będziemy codziennie publikować fragmenty Pisma Świętego na dany dzień w nowym przekładzie Pisma Świętego z języków oryginalnych – tzw. „Biblii Paulistów”, a także komentarz, który pomoże Ci lepiej zrozumieć przesłanie tekstu.

Już teraz zapraszamy do czynnego udziału w akcji, a także publikowania postów, na których pokażesz, jak czytasz i rozważasz Biblię. Koniecznie oznacz nas w postach, dodając hasztag #duchowytrening. To będzie wspaniała motywacja dla wszystkich uczestników! Najciekawsze posty będziemy również na bieżąco udostępniać w naszym stories.
Często otrzymujemy od Was pytania, jaki egzemplarz Biblii wybrać dla siebie. Czym różnią się poszczególne wydania Biblii Paulistów? Wiemy, że wydań jest wiele, a wybór może być trudny.

Dlatego odpowiadając na Wasze wątpliwości, w tym wakacyjnym czasie będziemy również raz tygodniu publikować prezentacje poszczególnych wydań Biblii.

Dzięki nim dowiesz się m.in.:
• Jaka Biblia najlepiej sprawdzi się do czytania w domu?
• Czym różni się Biblia dla kobiet od zwykłej Biblii?
• Które wydanie Biblii będzie najlepsze dla mężczyzny?
• Jak wybrać idealną Biblię na prezent?
• Którą Biblię najlepiej zabrać w podróż?
a także poznasz odpowiedzi na wiele innych intrygujących pytań dotyczących różnych wydań Pisma Świętego, które znajdziesz w naszych księgarniach oraz w sklepie internetowym edycja.pl!
Na koniec mamy dla Ciebie upominek – wyjątkowy Plan czytania Biblii, dzięki któremu zapiszesz swoje osiągnięcia i zmotywujesz się do regularności. Wydrukuj go i zaznaczaj codziennie swoje postępy. Niech ten wakacyjny czas stanie się okresem spotkania z Bogiem w Jego Słowie – abyśmy patrzyli na nas i otaczający nas świat tak, jak On na nas patrzy.