Czy o kondycję duchową trzeba dbać zawsze?

Ostatni dzwonek tego roku szkolnego już za nami. Rozpoczęły się wakacje – czas, który nieodłącznie kojarzy się z wypoczynkiem i urlopami. Czas, w którym warto trochę zwolnić, częściej wyjść, zażyć ruchu, odwiedzić nowe miejsca.
Odpoczynek jest ważny, choć nie wszystkim przychodzi on łatwo. Jest jednak w wakacje jedna rzecz, od której nie powinniśmy brać wolnego.
Ta rzecz to dbanie o swoją duchową kondycję, relację i bliskość z Bogiem. Czas dla Boga podczas wakacji to bardzo ważna przestrzeń. A znalezienie tego czasu to wyzwanie każdego chrześcijanina.
Jak zadbać o swojego ducha podczas wakacji? Poniżej kilka podpowiedzi.

Codzienny rytm

Wakacje dają nam wiele możliwości spędzenia wartościowego czasu z Bogiem, ale podstawą powinny być nie nowości, ale to, co wypracowujemy sobie w ciągu całego roku. Codzienna modlitwa, adoracja, lektura duchowa, spowiedź, uczestnictwo w Eucharystii i nabożeństwach… Warto nie zapominać o nich w trakcie wakacji, ale – wykorzystując dodatkowy czas – pogłębić swoje regularne praktyki.
Wejściu w taki codzienny rytm modlitwy doskonale pomogą książki z rozważaniami na każdy dzień, np. z serii „Dobrego dnia”, zawierające myśli świętych na każdy dzień roku, czy z serii #365, np. „Modlitwy na każdy czas”, „Dzienniczek wdzięczności” czy „W szkole Bożego miłosierdzia”. To niewielkie książeczki, które możesz zabrać zawsze ze sobą, nawet do wakacyjnego plecaka. Zawarte w nich rozważania – krótkie i treściwe – staną się pięknym drogowskazem na każdy dzień – nie tylko w czasie urlopu.

Koncerty uwielbienia

W czasie wakacji w wielu miastach organizowane są koncerty uwielbienia, w trakcie których można posłuchać wielu czołowych zespołów muzyki chrześcijańskiej. To doskonała okazja, by przeżyć wyjątkowy czas i doświadczyć potężnej mocy Boga, a do tego wielka muzyczna uczta, pełna radości, modlitwy i uwielbienia. Takie koncerty dają również niezapomniane doświadczenie wspólnoty setek, a nawet tysięcy ludzi, połączonych miłością do Boga.
Uczestnictwo w koncercie uwielbienia to świetny sposób na połączenie wakacyjnego wypoczynku z duchowym przeżyciem. Oprócz modlitwy muzyką, podczas takich wydarzeń możesz spodziewać się wielu atrakcji, takich jak punkty gastronomiczne, sklepiki z gadżetami, stoiska z książkami, animacje, konkursy i nagrody. Zwykle jest również możliwość modlitwy w zacisznej kaplicy. To połączenie sprawia, że na takich wydarzeniach odnajdziesz się zarówno w pojedynkę, jak i z całą rodziną.

Rekolekcje

Wakacje to czas, w którym wspólnot organizuje rekolekcje wakacyjne. Wybór jest ogromny, a długość turnusów różnorodna – dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Rekolekcje dla dzieci, dla młodzieży, osób samotnych, rodzin… wystarczy jedynie chcieć, by znaleźć coś dla siebie.
Dlaczego warto jeździć na rekolekcje? To czas poświęcony na pogłębienie relacji z Bogiem, oderwanie od zgiełku dnia codziennego. Chwila wytchnienia od codzienności i wspaniały moment odnowienia swojej wiary. Formy rekolekcji mogą być różne, jednak zwykle stałe punkty to codzienna Eucharystia, modlitwa wspólnotowa i indywidualna, spotkania w grupach, konferencje, możliwość spowiedzi.

Pielgrzymki

Uczestnictwo w pielgrzymce to także ciekawa forma na spędzenie wakacji z Bogiem. Tu również masz szeroki wybór możliwości. Możesz pielgrzymować sam, z bliskimi lub w większej grupie. Wybrać pielgrzymkę jednodniową, kilkudniową, a nawet kilkunastodniową. Pielgrzymować pieszo, rowerem, na rolkach, samochodem, a nawet samolotem. Do Częstochowy, Kalwarii Zebrzydowskiej, Rzymu, Medjugorie, Fatimy czy Lourdes.
Pielgrzymka to swego rodzaju forma rekolekcji, podczas których każdy dzień wygląda inaczej. Punktem wyjścia do pielgrzymowania jest Chrystus i to spotkanie z Nim jest celem wędrówki. Bez Niego – bez Chrystusa – pielgrzymowanie byłoby zwykłym zwiedzaniem pięknych miejsc.
 
Wiele pielgrzymek pozwala doświadczyć żywego kościoła – pielgrzymują bowiem emeryci i nastolatkowie, rodziny z dziećmi i młodzi klerycy, doświadczone siostry zakonne i osoby, które dopiero poszukują Boga. Każdy doświadcza Jego obecności inaczej, wszyscy jednak mogą się nawzajem ubogacać, dając świadectwo wiary i tworząc różnorodną, pielgrzymkową rodzinę. Warto choć raz w życiu doświadczyć przebywania w takiej szczególnej wspólnocie. Nie czekaj więc, pakuj w plecak naszą kieszonkową Biblię Tabor i ruszaj!

Czytanie Biblii

Możesz zapytać – dlaczego czytanie Biblii otrzymało swój odrębny podpunkt? Czy nie powinno być elementem codziennej rutyny, wymienionej na początku?
Z jednej strony tak – Słowo Boże powinno nam towarzyszyć codziennie, przez cały rok. Dlaczego jednak nie uczynić go szczególną wakacyjną lekturą? Wakacje to doskonała okazja, by poświęcić więcej czasu na czytanie Biblii, a także poznać nowe metody jego rozważania.
A może masz ochotę na regularny #duchowytrenig razem z nami? Dołącz do akcji wspólnego czytania Biblii w czasie wakacji wraz z Edycją Świętego Pawła! Od 1 lipca na naszym Facebooku oraz Instagramie będziemy codziennie publikować fragmenty Pisma Świętego na dany dzień w nowym przekładzie Pisma Świętego z języków oryginalnych – tzw. Biblii Paulistów, a także komentarz, który pomoże Ci lepiej zrozumieć przesłanie tekstu. Zapraszamy do czynnego udziału w akcji, a także publikowania postów, na których pokażesz, jak czytasz i rozważasz Biblię. Koniecznie oznacz nas w postach, dodając hasztag #duchowytrening. To będzie wspaniała motywacja dla wszystkich uczestników! Najciekawsze posty będziemy również na bieżąco udostępniać w naszym stories.
Aby zmotywować Cię do regularności, przygotowaliśmy dla Ciebie wyjątkowy Plan czytania Biblii, dzięki któremu zapiszesz swoje osiągnięcia. Wydrukuj go i zaznaczaj codziennie swoje postępy. Niech Pismo Święte połączy nas w te wakacje!